O Ośnie Lubuskim w Klubie Jedynka "Ośno Lubuskie - o zmiennej w czasie wartości" było tematem środowego spotkania klubowiczów w Jedynce. Wykład odbył się 10 października i został poprowadzony przez Władysława Chrostowskiego.
Władysław Chrostowski, były wojewódzki konserwator zabytków, opowiadał o historii powstania Ośna, jego znaczeniu w regionie oraz najważniejszym zabytku tam się znajdującym, a mianowicie gotyckim kościele p.w. św. Jakuba. Pierwsza wzmianka o Ośnie pochodzi z 1252 r., gdy Ziemia Lubuska została ostatecznie sprzedana margrabiom brandenburskim (w akcie sprzedaży z 1250 r. była możliwość zastawu). Biskupi lubuscy, do których osada targowa należała, podporządkowali się jako lennicy Nowej Marchii w 1258 r. Do 1347 r. Ośno otrzymało prawa miejskie. Formalnie Kościół przekazał miasto na własność Brandenburgii w 1401 r. Stało się wówczas stolicą Ziemi Torzymskiej. Było to także miasto dekanalne, co oznacza, że były mu podległe inne parafie w regionie. Po II wojnie, w czasie której Ośno uległo wielkim zniszczeniom, wróciło do Polski.
Szczególnie dużo czasu Władysław Chrostowski poświecił na opis gotyckiego kościoła św. Jakuba. Okazało się, że budowla ta jest najstarszą w mieście, posiada cenny drewniany ołtarz z 1627 r. Niebawem, dzięki Klubowi Jedynka, zostanie zorganizowana wycieczka do Ośna Lubuskiego, by przyjrzeć się bliżej szczegółom, o których była mowa w prelekcji.
Marta Matkowska Fot. Łukasz Trzosek
10-10-2012
/ sprawozdania z tego miesiąca
|