Klub Literacki powstał w Grodzkim Domu Kultury w 1999 r. Nosił wówczas nazwę "Klub Piszących". Planem ogłaszającej nabór do Klubu instruktorki GDK Ewy Rutkowskiej było "wyciągnięcie z szuflady" uprawiających różne gatunki literackie. Z czasem jednak wyłoniła się dość liczna grupa piszących poezję. I tak już zostało.
Są to mieszkańcy Gorzowa w różnym wieku i różnych zawodów. Uczniowie gimnazjów, szkół średnich, studenci, aktywni zawodowo oraz emeryci i renciści. Uczestniczą w tzw. warsztatach literackich, aby systematycznie polepszyć własny warsztat, nabywać wiedzę i umiejętności, zaznajamiać się z różnymi gatunkami literackimi. Klub literacki liczy obecnie ponad 40 osób, z tego większość aktywnie uczestniczy w warsztatach.
W 2000 r. Klub wydał (w ramach Biblioteki Klubu Literackiego GDK) pierwszą antologię pt. "Niemy krzyk traw", skromny tomik, w zeszytowej oprawie z grafiką Romany Kaszyc. Zamieszczono w nim utwory 13 autorów. W 2002 r. ukazał się (znowu staraniem GDK) druga antologia pt. "Niedzielni Poeci". Tytuł nawiązuje do szlachetnej amatorskości, poezji tworzonej niezawodowo, z potrzeby serca, w chwilach wolnych od nauki i pracy. Ten wybór wierszy wydany został profesjonalnie przez gorzowskie wydawnictwo WAG "Arsenał" z grafiką Grzegorza Piotrowskiego. Tomik zawiera bardziej dojrzałe utwory 25 autorów, co jest z pewnością wynikiem systematycznie prowadzonych warsztatów.
Na początku 2005 r. GDK sfinansował wydanie kolejnego, trzeciego już zbioru wierszy pt. "Poeci okrągłego stołu". Tytuł jest parafrazą legendy o królu Arturze. Poeci z GDK jak rycerze okrągłego stołu służą wiernie Królowej Poezji. W tomiku tym zamieszczono utwory 38 autorów z rysunkami Zbigniewa Siwka. W 2007 r. wydano tomik "Zapisani w wierszach".
Należy dodać, że wielu członków Klubu Literackiego debiutowało w piśmie literackim ZLP "Pegaz Lubuski", na łamach "Lamusa" i innych czasopism literackich. Są laureatami ogólnopolskich konkursów literackich. Wielu ma na swoim koncie tomiki autorskie, wydawane własnym sumptem, lub wspólnie z gorzowskim Oddziałem Związku Literatów Polskich. Utwory wielu z nich zostały zamieszczone w tomiku "Wsłuchani w kamienie Gorzowa", wydanym z okazji jubileuszu 750-lecia miasta. Konkurs Lubuski Wawrzyn Poetycki wyłonił laureata - K. Graczyka, oraz wyróżnienia za debiuty, którymi zostali nagrodzeni: Małgorzata Prusińska, Agnieszka Moroz i Beata P. Klary. Konkurs literacki im. Zdzisława Morawskiego wyłonił laureatów: Marka Kierusa oraz Beatę Igielską.
Comiesięczne warsztaty z członkami Klubu prowadzi poeta, literat Ireneusz Krzysztof Szmidt. Odbywają się w Klubie Kultury MCK Jedynka przy ul. Chrobrego 9.