Widzieć można na różne sposoby Wystawa "Widzieć" jest efektem dyskusji o sztuce współczesnej na VI Forum Malarstwa Polskiego. Obrazy artystów z całego kraju zaprezentowano 10 grudnia, podczas wernisażu w Galerii BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki. Ekspozycja czynna będzie przez cały miesiąc.
To już szósta edycja Forum Malarstwa Polskiego organizowanego od prawie 10 lat. Artyści, krytycy i teoretycy sztuki spotykają się na sympozjach, warsztatach, wykładach w Lesku, prowadzą dyskusje dotyczące kondycji współczesnego malarstwa. Owocem tych spotkań jest zawsze ekspozycja pod wspólnym hasłem. W każdej edycji biorą udział inni malarze, zwykle znani w środowisku i posiadający pokaźny dorobek artystyczny. Na wystawę nie składają się obrazy z konkretnego pleneru – prace dobierane są pod kątem tematu, mogą pochodzić nawet z różnych okresów twórczości autorów. Można więc zobaczyć także obrazy z lat 90-tych.
Od kwietnia tego roku do września 2011 r. wystawa malarstwa „Widzieć” jest prezentowana w 12 galeriach. W Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie odbyły się wszystkie poprzednie edycje. W tegorocznym projekcie wzięło udział 10 malarzy, m.in. profesorowie Stanisław Baj z Warszawy, Leszek Misiak z Krakowa, Teresa Miszkin z Gdańska, Jacek Rykała z Sosnowca, Stanisław Białogłowicz z Rzeszowa.
Odmienne techniki, różne style, jeden temat – „Widzieć”. Zbiór prac indywidualnych twórców składa się na interesującą wystawę, bo każdy człowiek zauważa co innego, czym innym się fascynuje, co innego uwydatnia. Taka różnorodność powoduje, że cała ekspozycja staje się niejednoznaczna. Ale widzenie nie dotyczy tylko artysty. Dotyczy także odbiorcy dzieła. Co więc zauważa malarz, a co widz?
Tekst: Alicja Maszkowska Fotorelacja: Kryspin Bober
15-12-2010
/ sprawozdania z tego miesiąca
|