Znaczki Poczty Podziemnej 1982-1989 Otwarcie wystawy "Znaczki Poczty Podziemnej 1982-1990" odbyło się 10 grudnia w Zespole Willowo-Ogrodowym Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta. Podczas wernisażu przekazano do zbiorów Muzeum dokumentację fotograficzną z działalności gorzowskiej "Solidarności".
Eksponowane znaczki zostały wykonane w latach 80. przez więźniów obozów dla internowanych w Głogowie i Grodkowie. Wspomniane okazy, ale także kartki pocztowe i koperty okolicznościowe Poczty Podziemnej znalazły się w kolekcji Stanisława Sinkowskiego, archeologa z gorzowskiego Muzeum, który przez wiele lat przechowywał ją w domu, oraz Jerzego Klincewicza, który swoimi zbiorami uzupełnił wystawę.
Znaczki nie służyły jako opłata za usługę pocztową, lecz stanowiły formę cegiełek, ze sprzedaży których dochód przeznaczony był na sfinansowanie działalności podziemia. Jak powiedział Sinkowski, znaczki to trwała wartość, która wpisuje się w akcję – ocalić od zapomnienia. A zatem, powstały one ku pokrzepieniu serc, i oznaczały, że "Solidarność" żyje. Do końca 1989 r. wydano około 30 tysięcy różnych wzorów znaczków. To więcej niż wydała Poczta Polska przez cały okres istnienie PRL, co wskazuje na ogromne przedsięwzięcie wydawnicze.
Podczas otwarcia wystawy swoją obecnością zaszczycili działacze "Solidarności", w tym Jarosław Porwich, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność". W imieniu wojewody lubuskiego, Roman Rutkowski przekazał uczestnikom listy. Podkreślił, że znaczki to oczywistość, ale też symbol braku uległości reżimowi.
W trakcie otwarcia wystawy przekazana została do zbiorów Muzeum Lubuskiego fotograficzna dokumentacja dotycząca działalności "Solidarności" gorzowskiej w latach 1980-1981. Prawie 2300 negatywów zdjęć, w tym 400 barwnych, było od 1989 r. aż do tej pory ukrywane przez Sinkowskiego pod podłogą w jednej z podgorzowskich wsi. W ten sposób uchronił te dokumenty przed funkcjonariuszami SB. Gorzowska "Solidarność" chciałaby, aby w przyszłym roku, 13 września, czyli w 31. rocznicę jej powstania, zaprezentować dokumentalne zdjęcia podczas specjalnej wystawy fotograficznej.
Obecna wystawa znaczków doskonale wpisuje się w obchody 30-lecia gorzowskiej "Solidarności", które świętujemy właśnie w tym roku. Będzie można ją zwiedzać jeszcze przez najbliższy miesiąc.
Tekst: Marta Matkowska Fotorelacja: Kryspin Bober
15-12-2010
/ sprawozdania z tego miesiąca
|