Spotkanie ze sztuką 26 listopada odbyła się trzecia impreza z cyklu "Videokino - spotkania ze sztuką", zorganizowana przez Klub Myśli Twórczej "Lamus". Wykład i sztukę video zaprezentował jeden z najwybitniejszych twórców i znawców filmu eksperymentalnego w Polsce - Michał Brzeziński.
Na pierwszych dwóch spotkaniach gorzowianie mieli okazję zetknąć się bezpośrednio z twórczością Michała Brzezińskiego. Tym razem artysta zaprezentował i omówił na wybranych przykładach dwa główne nurty współczesnej sztuki mediów - sztukę plastyczną, poszukującą obrazów i ich znaczeń, oraz sztukę postkonceptualną, operującą kontekstem społecznym i wydarzeniem.W filmach eksperymentalnych, które mieliśmy okazję obejrzeć na czwartkowym spotkaniu w "Lamusie", artyści poruszyli tematy ściśle związane ze sztuką i procesem tworzenia oraz postrzegania rzeczywistości, a także wypowiedzieli się na tematy związane z kulturą, społeczeństwem, nie omijając tematu wpływu historii czy polityki.
Video art - kreowanie dzieł artystycznych w technice wideo przy zastosowaniu nowoczesnych metod produkowania ruchomych obrazów. Pierwszy film tego typu zrealizował w Stanach Zjednoczonych Koreańczyk Nam June Paik. 1969 - pierwsza wystawa video art odbyła się w Howard Wise Gallery w Nowym Jorku (wzięli w niej udział, oprócz Paika, m.in. T. Tedlock, A. Tombellini). W Polsce video art pojawił się na przełomie lat 60. i 70. Do artystów tworzących wówczas wideoperformance należą: P. Kwiek, W. Bruszewski i J. Robakowski. W Stanach Zjednoczonych sztukę tę uprawia Z. Rybczyński. 1987 - założył własne studio wideo. Reżyser filmów m.in.: "Schody", "Orkiestra", "Tango" (1981 - nagrodzony Oscarem).
Tekst: Beata Stanek
27-11-2009
/ sprawozdania z tego miesiąca
|