Średniowieczna batalia z kryzysem Popularne obecnie pojęcie kryzysu nie było obce naszym przodkom zamieszkującym niegdyś Kotlinę Gorzowską. W jaki sposób radzili sobie oni z tym zjawiskiem? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań próbował udzielić Kamil Szpotkowski, który we wtorek, 26 maja 2009 r., wygłosił wykład w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Prelegent wtorkowego wykładu, zatytułowanego "Przyroda dobra na kryzys. Uwarunkowania przyrodnicze rozwoju osadnictwa na Ziemi Gorzowskiej do XV wieku", Kamil Szpotkowski, jest doktorantem Zakładu Fizyki Makromolekularnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do jego zainteresowań należą ponadto nauki biologiczne i historia – to na pozór niecodzienne połączenie, jednak jego efektem była kompleksowa i rzetelna analiza tematu, opracowanego w ramach cyklu naukowego "Nowa Marchia - - prowincja zapomniana - wspólne korzenie".
Podczas wykładu bardzo dokładnie zaprezentowane zostały średniowieczne, bogate zasoby naturalne Kotliny Gorzowskiej i okolic, stanowiące bazę rozwojową dla mieszkańców tych obszarów. Po uwzględnieniu warunków geograficznych i aspektów kulturowych pierwszych Słowian, prelegent dowodził rozmaitych sposobów walki z kryzysem doby średniowiecza. Do najważniejszych należało niecodzienne zastosowanie znanych nam dziko rosnących roślin, które m. in. w czasie wojen czy nieurodzaju zyskiwały miano "głodowych". Z uwagi na cechy i wartości odżywcze były one wówczas stosowane zamiennie z tradycyjnymi roślinami jadalnymi. I tak m. in. wysuszone kłącza grzybienia białego były przerabiane na mąkę, z której wypiekano później chleb, a np. odpowiednie części pałki wodnej były swoistym przysmakiem i prawdziwym rarytasem. O słuszności tez zawartych w prezentacji można było przekonać się osobiście, bowiem wykład uatrakcyjniały gotowe do skosztowania, wspomniane rośliny.
Naukowy cykl "Nowa Marchia - prowincja zapomniana - wspólne korzenie" ma za zadanie upowszechniać oraz dokumentować wśród mieszkańców bogatą historię regionu Ziemi Lubuskiej, w szczególności terytorium będącego w zasięgu granic dawnej Nowej Marchii. Program realizowany jest we współpracy z niemiecką instytucją Stiftung Brandenburg im Haus Brandenburg z Fürstenwalde. Rolę dokumentacyjną pełnią każdorazowo wydawane przez WiMBP "Zeszyty Naukowe". Do tej pory rezultaty swojej pracy w formie interesujących wykładów zaprezentowali m. in. historycy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Szczecińskiego czy Uniwersytetu Humboldta w Berlinie.
Tekst: Tomasz Setta Fot. www.fotografie.atryda.pl
31-05-2009
/ sprawozdania z tego miesiąca
|