Malarstwo i poezja "Od dwudziestu siedmiu lat uczy nas, jak patrzeć na świat, aby dostrzegać w nim prawdziwe piękno". Tak powitał zgromadzonych na wernisażu prac Augustyna Jagiełły jego przyjaciel - Tadeusz Śmiśniewicz. Wystawę zatytułowaną "Pejzaże" podziwiać można w Klubie Nauczyciela w Gorzowie do końca lutego b.r.. Wraz z otwarciem wystawy odbyła się również promocja tomiku poezji Beaty Patrycji Klary.
27 lat temu Augustyn Jagiełło wraz z dwoma przyjaciółmi: Tadeuszem Śmiśniewiczem i Eugeniuszem Jaśkunem założył przy Klubie Nauczyciela Stowarzyszenie Twórcze "Wena". Obecnie grupa skupia twórców różnych dziedzin sztuki, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Jej przewodniczący - Augustyn Jagiełło swoje prace wystawiał wielokrotnie, nie tylko w Klubie Nauczyciela.
Mówi się, że po dziełach można poznać duszę artysty. Z krajobrazów Augustyna Jagiełły, niezależnie od pory roku, jaką przedstawiają, bije przede wszystkim ciepło. Ciepłym zdaje się być nawet krajobraz przedstawiający ośnieżone górskie szczyty. Jak zauważył Tadeusz Śmiśniewicz "pejzaże wywołują w odbiorcach spokój, rozweselają, żaden nie jest smutny". Na wystawie odnaleźć można wiele typów krajobrazu: od widoków górskich, do pejzażu marynistycznego. Wdzięcznym tematem jest dla malarza również ukochane miasto - Lwów. Zapytany o ulubione dzieło Augustyn Jagiełło wskazał obraz powstały na podstawie czarno-białego zdjęcia - "Via Dolorosa" przedstawiający ostatnią drogę Chrystusa w Jerozolimie.
Autor podkreślił iż dzieła wielu współczesnych artystów, w przeciwieństwie do twórców historycznych nie powstają na specjalne zamówienie, lecz dla przyjemności. Przez to właśnie wywołanie wrażenia na odbiorcy uważa twórca za największe osiągnięcie i do niego w swoich pracach dąży.
Wraz z wernisażem obrazów Augustyna Jagiełły w Klubie Nauczyciela odbyła się promocja tomiku poezji Beaty Patrycji Klary - członkini Nauczycielskiej Sekcji Literackiej skupionej przy Stowarzyszeniu Twórczym "Wena". Autorka wierszy - gorzowianka jest magistrem filologii polskiej. Jak sama twierdzi, nie widzi dla siebie innej drogi życia, jak tylko związanej z literaturą i jej badaniem. Promowany tomik zatytułowany "Witraże" nie jest debiutem poetyckim. Wiersze Beaty Klary znaleźć można również w antologii "Niedzielni poeci" wydanej kilka lat temu przez Grodzki Dom Kultury w Gorzowie.
(Agnieszka Winiecka)
25-01-2005
/ sprawozdania z tego miesiąca
|