Logowanie
|
|
Relacje |
|
Babski kabaret Old Spice Girls XIII Gorzowski Festiwal Teatrów Ogródkowych - Scena Letnia Spektakl kabaretowy "Old Spice Girls" Teatr im. Juliusza Osterwy, 25 lipca 2015 r.
Wystąpiły: Barbara Wrzesińska, Emilia Krakowska, Lidia Stanisławska.
"Śmiech przedłuża życie, zapewnia zdrowie i poprawia samopoczucie... Old Spice Girls, czyli babski kabaret, gdzie Lidia Stanisławska przywołuje piosenkę literacko-kabaretową minionych lat, okraszoną anegdotą i dowcipem. Barbara Wrzesińska w natchnieniu cytuje poezję Juliana Tuwima, a Emilia Krakowska z lubością parodiuje współczesne kobiety. Łączy je poczucie humoru, wyczucie nonsensu sytuacyjnego... żartobliwy stosunek do płci przeciwnej. Kabaret obfituje w żartobliwe dialogi autorstwa Marii Czubaszek, skecze z tekstami Zbigniewa Korpolewskiego i Krzysztofa Jaroszyńskiego...". Taki anons można było przeczytać w lipcowym SPAM*-ie. Więc "kto żyw" popędził w sobotę do Teatru, nawet dużo wcześniej przed rozpoczęciem spektaklu...
Pracownicy Teatru (także dyrektor) powyciągali wszystkie siedziska z różnych zakamarków. Tylko po jakimś czasie nie było gdzie ich ustawiać... Więc część widzów oglądała kabaret stojąc gdzieś na obrzeżach. Na zakończenie spektaklu p. Emilia Krakowska nawet ten pęd do... pierwszych rzędów dowcipnie skomentowała... Ale na początek, jak zwykle wszystkich zebranych z ogromnym zadowoleniem wita dyrektor Teatru, p. Jan Tomaszewicz. Zapraszając do obejrzenia tego spektaklu, wspomniał o kolejnym i ostatnim w tym roku na tej scenie (w niedzielę). Do Gorzowa przyjechało kilkunastu przedstawicieli teatrów z całego kraju, aby podyskutować o współczesnej kondycji teatru w ogóle.
Spektakl rozpoczyna się znanym utworem "Ach te baby..." i leci tekst: "Babski kabaret, chłopom za karę. Na chandrę i stres Old Spice Girls, zamiast łez...". A potem Lidia Stanisławska wyjaśnia swoje zdenerwowanie... "Jadę do Gorzowa, do Teatru Osterwy, stąd te nerwy...". I są ogłoszenia prasowe, jakoś takie bliskie, z Witnicy, Zwierzynia, Gorzowa... Jest reportaż o chrzcie kota. Jest trochę o polityce, np.: "Politycy są jak pieluchy, trzeba je często zmieniać...". Jest parodia współczesnej służby zdrowia. Jest też misz-masz tytułów różnych seriali, z dowcipnym komentarzem, więc wywołują salwy śmiechu. Np. że "Skrzetuski operuje w Leśnej Górze... ogniem i mieczem...". O księdzu Mateuszu i Zosi Burskiej i jej dziecku... itp. itd. A kolejną piosenkę, "Śmiej się i tańcz, pij i szalej i nie myśl co dalej... Tańcz póki trwa ten bal..." zaśpiewała Lidia Stanisławska.
Ten spektakl to kreacja trzech wspaniałych artystek o bardzo zróżnicowanym dorobku artystycznym. Nawiązuje do tradycji klasycznego kabaretu literackiego, gdzie skecz i monolog przeplatany jest piosenką. I gdzie zawsze można liczyć na dobrą puentę. Panie prezentują się pięknie w bardzo często zmienianych, twarzowych kostiumach. I chyba dobrze czują się z sobą, bo wszystkie monologi, dialogi czy skecze są jakby naturalną scenką dziejącą się w ich życiu, a nie na scenie... Chociaż można w internecie przeczytać opinie bardzo zróżnicowane...
Barbara Wrzesińska (1938), polska aktorka filmowa i teatralna. Występowała w wielu teatrach w Warszawie. Największą popularność przyniosła jej rola panny Basieńki w Kabarecie Olgi Lipińskiej. Jest laureatką Złotego Ekranu (1972). Umiłowanie do sztuki wyniosła z domu rodzinnego. Odtwórczyni ról komediowych, dramatycznych i charakterystycznych. Przez trzy miesiące była żoną Bohdana Łazuki. Jej znane filmy to: "Dulscy" - Julasiewiczowa, "Lalka" - Wąsowska, "Kopernik", "Dwaj panowie N", "Struktura kryształu" i wiele innych. Studiowała w PWST w Warszawie. W 1960 roku zdała egzamin eksternistyczny. Ma syna.
Emilia Krakowska (1940), polska aktorka filmowa, teatralna i estradowa. Ukończyła LO w Drezdenku. Jest absolwentką PWST w Warszawie. Grała w wielu teatrach w Warszawie oraz w Radomiu, Wrocławiu i Słupsku. Przede wszystkim jest aktorką filmową. W 2005 roku na X Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2013 roku została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej. Czterokrotnie zamężna. Jest matką dwóch córek. Zapamiętaliśmy jej wspaniałą kreację Jagny w "Chłopach" (1972 ), albo Maliny w "Brzezinie" (1970), w "Ziemi Obiecanej", "40-latku" i w wielu innych znanych filmach i serialach. Mówi o sobie tak: "Jestem szczęśliwa. Aktorstwo polega na tym, że wchodzi się na scenę i jest to pewne święto zawodowe. Teatr nas otacza dookoła. To my wszyscy jesteśmy w teatrze życia...". Od zawsze tryska pozytywną energią: "Jeśli dobrze wyglądam, to chyba naprawdę jestem dobrą aktorką, nawet urodę potrafię zagrać...".
Lidia Stanisławska (1954), polska piosenkarka i dziennikarka. W 1973 roku po raz pierwszy występowała na Festiwalu w Opolu w "Mikrofonie dla wszystkich", zdobywając wtedy wyróżnienie. W 1974 roku rozpoczęła edukację w szkółce ZAKR i podjęła studia na Wydziale piosenkarskim PSM w Warszawie. Współpracowała z Kabaretem Pod Egidą. W 1976 roku w Opolu otrzymała wyróżnienie za piosenkę "Czułość". Kolejną nagrodę w Opolu otrzymała w 1978 roku. W tym samym roku w Sopocie zdobyła III nagrodę. W 1979 roku wydała swoją pierwszą płytę. Lata 80. i 90. to czas koncertów w całej Europie. W 2011 roku wydała drugą płytę. Współpracuje z Teatrem Polonia. Jest autorką dwóch książek z anegdotami polskiego środowiska artystycznego.
Ewa Rutkowska Fot. Teatr im. J. Osterwy
25-07-2015
/ sprawozdania z tego miesiąca
|
|
Komentarze
brak komentarzy
zaloguj się aby móc komentować ten artykuł..
|
|
|
Kalendarz imprez
|