VETO dla Ekonomika „Veto Agresji i Przemocy” - pod tym hasłem już po raz drugi w Teatrze Osterwy odbyła się impreza z udziałem uczniów szkół ponadgimnazjalnych, której główną ideą jest przedstawienie różnych aspektów zjawiska przemocy. W tym roku główną nagrodę otrzymał gorzowski ekonomik.
W tej edycji imprezy udział wzięło pięć szkół. Tradycyjnie na scenie wystąpili uczniowie, którzy sami stworzyli swoje scenariusze. Wszyscy wykazali się nie tylko talentem aktorskim, ale pokazali jak dużym problem jest przemoc i jak trzeba z nią walczyć. Było to niesamowite podejście emocjonalnie – mówi Joanna Kaup-Zimna naczelnik sekcji prewencji gorzowskiej policji – Nie dało się ukryć, że młodzi bardzo to przeżywają. Są to ich scenariusze. Wiele miesięcy nad tym pracowali i oddają wszelkie możliwe aspekty przemocy – dodaje naczelnik. Taki sposób przekazu swoich emocji i myśli cieszy się dużym uznaniem wśród młodych ludzi, którzy nie zawsze traktowani są przez dorosłych, jak osoby mające pełne prawo do głośnego wyrażenie swojego zdania. Jednak formy teatralnego przekazu są jak najbardziej trafne ku temu.
 Łukasz Sowiński ze zwycięskiego ekonomika, uczestnik i zarazem autor scenariusza w swojej grupie, jest przekonany o słuszności konkursów, które pozwalają młodym ludziom wnikać w trudne problemy dorosłości. Jak sam tłumaczy, musi być coś takiego organizowane, bo młodzież w ten sposób pokazuje swoje zdanie na trudne i bulwersujące tematy, ale przede wszystkim tragiczne problemy, które mogą przecież dotknąć każdego z nas! Jego szkolny kolega, Dawid Siewruk, z którym przedstawiał scenkę, jeszcze głębiej wnika w problemy agresji i przemocy: Chodziło nam, żeby nie pokazywać tego w sztuczny sposób, żeby nie opowiadać i nie mówić o tym, ale pokazać tę agresję zarówno w domu jak i w szkole. Chcieliśmy pokazać, że kłopoty w domu powodują problemy w szkole. Zależało nam, żeby pokazać te zależności.
Forma i przekaz, jaką zaprezentowali zwycięzcy, była bezapelacyjnie najlepsza. Gromkie brawa dla wygranych, ale i wielkie oklaski dla wszystkich, którzy zmierzyli się w teatralnej walce z przemocą. Zdaniem przewodniczącej jury, Iwony Kusiak, wygranymi byli wszyscy, którzy podjęli tak trudny temat. Jednak, jak sama mówi, każda grupa przedstawiła go w inny sposób, więc braliśmy pod uwagę zaangażowanie oraz realizację tematu.
Przegląd „Małych Form Teatralnych” odbył się po raz drugi i zorganizowała go Sekcja Prewencji KMP w Gorzowie Wlkp.
(tekst: Łukasz Chwiłka)
11-04-2006
/ sprawozdania z tego miesiąca
|