Logowanie
|
|
Relacje |
|
Kaziuki 2015 Święto Wileńszczyzny - Kaziuki 2015 Koncert "Śpiewajmy pieśni kresowe w naszym Gorzowie" Wykład prof. dr. hab. Pawła Leszczyńskiego pt. "Rola Króla Kazimierza Wielkiego w rozwoju państwa polskiego" Organizator: Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Oddział w Gorzowie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta, 11 marca 2015 r.
Wykonawcy w części artystycznej: uczniowie Szkoły Muzycznej I st. im. W. Ciesielskiego, uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowych im. K. Kieślowskiego, chór "Uniwerek" Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczniowie Szkoły im. Ambasadorów Praw Człowieka. Po części artystycznej, pani Wilhelmina Rother przedstawiła prof. dr. hab. Pawła Leszczyńskiego, który wygłosił wykład nt. "Roli Króla Kazimierza Wielkiego w rozwoju państwa polskiego". Kazimierz Wielki, ostatni król Polski z rodu Piastów. Był najmłodszym synem Władysława Łokietka i Jadwigi Bolesławówny. Wychował się na Wawelu. Królem Polski był w latach 1333-1370. Miał ogromne zadanie do wykonania przekazane mu przez ojca, aby odzyskał utracone na rzecz Krzyżaków Kujawy wraz z ziemią dobrzyńską.
Kazimierz Wielki ożenił się wbrew matce z Anną Giedyminiówną i w kwietniu 1333 roku para została koronowana. Polska znajdowała się formalnie w stanie wojny z Czechami. To on ugruntował i umocnił stolicę w Krakowie. Za panowania Kazimierza Wielkiego nastąpiło dwukrotne powiększenie obszaru Królestwa Polskiego. Polska stała się państwem wielonarodowym. Podniósł się poziom gospodarki kraju, wzrosła zamożność mieszkańców, rozwijało się szkolnictwo. Planował, aby z nauki mogli korzystać także dzieci chłopskie. Był on wielkim obrońcą chłopów, bo to oni produkowali żywność. W 1364 edyktem królewskim powołał w Krakowie Akademię Krakowską na wzór Akademii w Bolonii i Padwie. Powstały wtedy wydziały: Prawa cywilnego, Prawa kanonicznego, Medycyny i Sztuk wyzwolonych. Bardzo się interesował rozwojem tej Akademii. Dobre warunki gospodarcze i zwiększenie możliwości militarnych zostały dostrzeżone przez Europę, czego wyrazem był w Krakowie zjazd monarchów. Udział wzięli królowie: Czech, Węgier, Dani i Cypru oraz wielu książąt.
Kazimierz Wielki zmarł w 1370 roku. Chociaż nie udało mu się zrealizować wszystkich postawionych celów, to doprowadził do tego, że przez kilka następnych wieków Polska stanowiła istotny czynnik polityki europejskiej. Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Uporządkował prawo i system podatkowy i zapewnił Polsce dłuższy okres pokoju. Choć był czterokrotnie żonaty, nie zostawił po sobie następcy tronu. Na nim skończyła się dynastia Jagiellonów. Po jego śmierci sukcesorem został Ludwik Węgierski.
Ewa Rutkowska Fot. Piotr Merda
11-03-2015
/ sprawozdania z tego miesiąca
|
|
Komentarze
brak komentarzy
zaloguj się aby móc komentować ten artykuł..
|
|
|
Kalendarz imprez
|