Uczta teatralna w GDK 10 marca 2006 r. w Grodzkim Domu Kultury licznie zgromadzona publiczność mogła uczestniczyć w premierze Teatru Kreatury „Miejski Kraul” na podstawie opowiadań Sławomira Shuty, w reżyserii Przemysława Wiśniewskiego.
Wieczór rozpoczął się od spektaklu Studia Teatralnego „Próba” z Poznania „Piaskownica”, w reżyserii Bogdana Żyłkowskiego, na podstawie scenariusza Michała Walczaka. „Dwie osoby małe-duże (Katarzyna Laudańska i Julia Szmyt), jedna piaskownica. Opowieść o samotności, o próbach nawiązania przyjaźni, o bólu, wstydzie, strachu przed drugim człowiekiem, strachu przed ośmieszeniem, znieważeniem i brakiem akceptacji. Opowieść śmieszna, bardzo smutna, opowieść nieobojętna.” Spektakl opowiada nie tylko o relacjach w dziecięcych zabawach i agresji, jaka im towarzyszy, ale również o stosunkach międzyludzkich w ogóle.
Po „Piaskownicy” miała okazję zadebiutować część młodzieży z nowo utworzonego Teatru GDK, prowadzonego przez Przemysława Wiśniewskiego. Przedstawione etiudy rozbawiły publiczność i zostały przez nią nagrodzone gromkimi brawami.
Nadszedł długo oczekiwany moment - premiera Teatru Kreatury. Spektakl złożony z kilku opowiadań, gdzie publiczność może podpatrywać sceny z życia mieszkańców blokowiska. Mieszkańców spotykamy w trakcie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, które kończą się kłótnią i pijaństwem. Wizyta duszpasterska - kolęda - nie jest w stanie zmienić „chorych” stosunków panujących między małżonkami. Dostaje się również materialistycznemu księdzu. W kolejnych scenach spotykamy dorastającą dziewczynę, która chce wyjechać za granicę i polepszyć swój byt. Jej sposób myślenia jest „płytki” (pieniądze, bogaty mąż, willa z basenem i chęć bycia sławnym za wszelką cenę). Historia kończy się niechcianą ciążą i zmarnowanym życiem. Spektakl gorzki, a jednak pełen humoru. Opowiada o problemach wielu tysięcy ludzi mieszkających w blokowych molochach, które jednak mogą dotknąć każdego z nas. Wspaniała gra aktorska Dominiki Olszowy, Przemysława Wiśniewskiego i debiutującej Urszuli Trębaczewskiej.
 Spektakl można obejrzeć 17 marca 2006 r. o godz. 15.00 przed Ogólnopolskim Konkursem Recytatorskim w Grodzkim Domu Kultury.
(tekst: Marzena Maćkała)
14-03-2006
/ sprawozdania z tego miesiąca
|