Gorzów miastem wielu kultur Promocja książki "Gorzów miastem wielu kultur" Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta Gorzów, 27 stycznia 2015
Przyznaję, że na promocji książki jeszcze nigdy nie widziałam takiego tłumu. W końcu nie można było się wydostać z sali, w której promocja się odbywała. Bo ci, którzy byli najbliżej wyjścia utworzyli kolejkę po książkę od samego wyjścia "klinując" pozostałych... Ja należę do tych szczęśliwych... książkę mam.
"Gorzów miastem wielu kultur". Praca zbiorowa pod redakcją Beaty Orłowskiej i Piotra J. Krzyżanowskiego. Wydana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Sfinansowana przez Urząd Miasta. Nakład 1000 egz. Z informacji recenzenta: "Autorzy tekstów ukazują charakterystyczne elementy wpływające na poczucie zadomowienia na obszarze miasta Gorzowa i wskazują na znaczenie różnorodności kulturowej w zachodzących procesach integracji społecznej. Książka zawiera interesujące przykłady działań na rzecz wzajemnego zrozumienia i poszanowania między przedstawicielami różnych grup narodowościowych".
A we wstępie p. Tadeusz Jędrzejczak pisze m. in.: "Gorzów Wlkp. jest miastem, w którym od lat spotykamy się z fenomenem wielokulturowości. Przybyli tu ludzie znaleźli swoją życiową przystań. Różnorodność kultur motywuje do wzajemnego poznania się, korzystania z wartości, które sprzyjają kształtowaniu postawy otwartości i porozumienia, z jednoczesnym zachowaniem własnej tożsamości... Wydawnictwo to wpisuje się w ideę Roku Wielokulturowości (2013 rok). Wielość i różnorodność kultur jest fundamentem do budowania lokalnej tożsamości Gorzowa. Ludzie wielu narodowości, wielu zainteresowań i talentów tworzą swoistą mozaikę, która uczy postaw tolerancji i poszanowania różnic".
W promocji uczestniczyli i książkę omawiali: p. Edward Jaworski, dyrektor WiMBP, który także spotkanie prowadził, p. Beata A. Orłowska, dyrektor Akademickiego Centrum Badań Euroregionalnych PWSZ w Gorzowie, p. Piotr J. Krzyżanowski, pracownik naukowo-dydaktyczny PWSZ, członek założyciel Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. B. Wajs-Papuszy. Na spotkaniu obecny był także recenzent dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego p. Janusz Mieczkowski oraz Wicemarszałek Województwa Lubuskiego p. Romuald Gawlik i p. Paweł Klimczak reprezentujący Lubuski Urząd Wojewódzki. Nie było nikogo z przedstawicieli Urzędu Miasta. I tu chyba niewiele się zmieniło...
P. Beata A. Orłowska powiedziała m. in.: "Pomysł książki powstał w związku z ogłoszeniem w Gorzowie roku 2013 Rokiem Wielokulturowości. Tą wielość i różnorodność trzeba pielęgnować, pokazywać i przekazywać, trzeba o tym mówić. Jest ona ważna i potrzebna. Dlatego była potrzeba takiej publikacji, w której skupiono się na mniejszościach narodowych i etnicznych, żyjących w Gorzowie i mających swój udział w kulturze". Pan Piotr J. Krzyżanowski - "Książka jest podstawą bazy źródłowej, wskazówką, przewodnikiem".
Pan Janusz Mieczkowski powiedział m. in.: "Wielokulturowość pojawia się w czterech podstawowych odsłonach: opisów stosunków etnicznych, genealogii związanej z prawem człowieka, dotyczącej wolności i równości dla wszystkich jednostek. Jest to także kwestia dotycząca polityki zarządzania różnorodnością i czwarty element dotyczy etyki komunikacji międzykulturowej". Dodał, jak poprzednicy, że książka jest przewodnikiem. Swoje wystąpienie zakończył podziękowaniem wszystkim autorom za ucztę, jakiej dostarczyli przy okazji recenzji tej książki. Głos zabrali także: P. Romuald Gawlik, p. Paweł Klimczak i p. Leszek Bończuk.
Książka składa się z trzech części:
Cz. 1. Wielokulturowość Gorzowa Wlkp. w ujęciu historycznym: a) Edward Jaworski - Wielokulturowość w działalności WiMBP im. Z. Herberta w Gorzowie b) Dariusz Rymar - Akta dotyczące mniejszości narodowych po roku 1945 w Archiwum Państwowym Gorzowa Wlkp. (na przykładzie miasta Gorzowa) c) Piotr Krzyżanowski - Cyganie w Gorzowie Wlkp. - wymuszone osiedlenie d) Anna Chabasińska - Mniejszości wyznaniowe w Gorzowie Wlkp. w latach 1945-1989 e) Krzysztof Wasilewski - Rola prasy w kształtowaniu wielokulturowej małej ojczyzny w okresie demokratycznych przemian na przykładzie gorzowskim f) Paweł A. Leszczyński - Administracja samorządowa wobec wspierania rozwoju tożsamości mniejszości narodowych i etnicznych na przykładzie Gorzowa Wlkp.
Cz. 2. Przedstawiciele wielokulturowego Gorzowa Wlkp.: a) Lidia Świątkowska - Michał Kowalski i jego wkład w utrzymanie oraz rozwój dziedzictwa kulturowego b) Mirosław Pecuch - Ukraińscy - Łemkowie. Wkład w gorzowską wielokulturowość c) Grażyna Kostkiewicz-Górska - Tatarzy w Gorzowie Wlkp. d) Błażej Skaziński - Lampa Chanukowa z landsberskiej synagogi e) Władysław Chrostowski - Gorzowski kirkut - cmentarz wyznania mojżeszowego f) Leszek Bończuk - Wybitni gorzowscy Cyganie
Cz. 3. Wielokulturowość Gorzowa Wlkp. w praktyce: a) Maciej J. Dudziak - Szkic o złotym pługu, czyli gorzowska wielokulturowość i (pop) wielokulturowość powtórnie odkryte b) Anna Makowska-Cieleń - Wigilie kultur narodów c) Michał Jagiełło - Zakończenie Ewa Rutkowska Fot. Radosław Siuba
27-01-2015
/ sprawozdania z tego miesiąca
|