Spotkanie autorów i wydawców Spotkanie autorów i wydawców publikacji regionalnych Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta Gorzów, 13 grudnia 2014
Program spotkania: godz. 10.00-12.00 - prezentacja autorów i wydawnictw 12.00-14.00 - kiermasz książek Było to pierwsze takie spotkanie, powiedziała p. Grażyna Kostkiewicz-Górska, kierownik Działu Regionalnego WiMBP, główny organizator. Ale zainteresowanie, z jakim spotkało się to wydarzenie, mówi samo za siebie. Podziękowała też wszystkim wydawcom za kontakt i przekazywanie do biblioteki swoich wydawnictw, choć nie ma takiego formalnego obowiązku. Jest też pełna uznania dla tego, co się dzieje w regionie pod względem wydawniczym.
W pierwszej części spotkania, którą prowadził p. Zbigniew Czarnuch, obecni wydawcy przedstawiali swoje dokonania. Omawiali to, co już zaistniało i plany wydawnicze na najbliższą przyszłość. Można było pooglądać różnorodne albumy, o różnej tematyce. Wydawca i autor z Międzyrzecza poinformował zebranych, że od 2007 roku wydano już 19 książek. Jest w tej liczbie dużo wydawnictw kolekcjonerskich (po 100 szt.). Pasją jego jest seria pn. "Germania", wspomnienia mieszkańców z roku 1945. Wydawca z Witnicy pochwalił się też kilkoma wydawnictwami, m. in. książką pt. "Spacerkiem po mieście". Dużo wydawnictw ukazało się z okazji różnych wydarzeń w Strzelcach Kraj.
Muzeum Lubuskie zamierza m. in. wydać drukiem pospotkaniowy cykl z ważnymi ludźmi miasta pn. "Gorzów - Artysta - Dzieło". Autorka z Niemiec opowiadała o albumie pt. "A ścieżki pozostały te same" z fotografiami ze wsi Sosny. Będą to wspomnienia dawne, jak było i obecne, jak jest. Wydawca i autor z Sulęcina omówił najnowsze wydawnictwo dotyczące tego miasta. A p. Z. Czarnuch dodał, że są to arcydzieła, np. "Jeden dzień w mieście". Pan z Bogdańca ubolewał nad tym, że tegoroczny plan nie wypalił. Wydawnictwo, które miało się ukazać w sierpniu (na Święto Chleba) zostało przesunięte na najbliższe półrocze. Będzie to książka pt. "Dzieje kościołów w gminie Bogdaniec". Opisał 15 kościołów.
Na swoje wydawnictwa zwróciła uwagę pani z wydawnictwa "Twierdza Kostrzyn". I ponownie pan z Międzyrzecza, który zaproponował opracowanie takiej szczególnej odznaki dla wszystkich regionalistów, aby ich jakoś wyróżniała. Kropkę nad "i" postawiła p. Krystyna Kamińska odpowiadając na pytanie - gdzie można te wszystkie wydawnictwa zobaczyć? Otóż poprzez różne kontakty dużo znajduje się w Dziale Regionalnym WiMBP, można też poczytać w EchoGorzowa.pl. Tam p. Krystyna prowadzi dział "Czytaj ze mną", w którym omawia prawie wszystkie wydawnictwa regionalne. Było już 127 odcinków. Na koniec zaproponowała współpracę z wydawcami.
A na dole w holu WiMBP ustawiono kilkanaście stoisk. Jest Drawno, Sulęcin. Gorzów-Lamus, PTTK, Muzeum Ziemi Lubuskiej, PWSZ im. Jakuba z Paradyża, WiMBP, Międzyrzecz, Muzeum Archeologiczne w Stargardzie Szczec., Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne z Chojny, Muzeum Twierdzy Kostrzyn i na pewno jeszcze inni... Nie było wielkiego tłoku. Można było pogadać i zapoznać się z wydawnictwami. Można było coś kupić i dostać gratis... Może ta pierwsza impreza była jakby "sami dla siebie", ale od czegoś trzeba zacząć. I był to dobry początek.
Ewa Rutkowska Fot. Radosław Siuba
13-12-2014
/ sprawozdania z tego miesiąca
|