Logowanie
|
|
Relacje |
|
Angielska Serenada przy blasku świec Festiwal Muzyki Kameralnej "Serenada nad Wartą" Angielska Serenada przy blasku świec z okazji 450. rocznicy urodzin Szekspira Gorzów, Biały Kościółek, 3 sierpnia 2014 Organizacja: Fundacja Ars Activa przy wsparciu finansowym Miasta Gorzowa Dyrekcja Festiwalu: Ewa i Mariusz Monczakowie
Wystąpili: Klaus Beirich (Niemcy) - lutnia, Tatiana Kołodziejska - recytacja. W programie angielska muzyka na lutnię i poezja W. Szekspira. Imprezę w tym pięknym wnętrzu otworzył proboszcz świątyni, mówiąc m. in. że dziękuje za ten "przystanek" z poezją i muzyką w tej właśnie świątyni. Artystów przedstawiła p. Ewa Monczak. Po chwili zgasło światło żyrandoli i zabrzmiała lutnia przy blasku niezliczonych, mrugających świeczek... Lutnia - instrument z rodziny strunowych, szarpanych. Jej przyswojenie przez kulturę europejską nastąpiło na styku z kulturą arabską. Lutnia pochodzi z arabskiej Hiszpanii lub Sycylii, gdzie mogła trafić za przyczyną muzyków bizantyjskich. W Europie grali na niej średniowieczni minstrele. Instrument ten odgrywał bardzo istotną rolę w muzyce renesansu i wczesnego baroku, dopóki nie wyparł jej klawesyn. Lutnia bliskowschodnia przetrwała do dziś w niemal niezmienionym kształcie. Obecnie obserwuje się jej powrót, także za przyczyną wzrostu popularności muzyki dawnej.
Klaus Beirich - urodził się w 1963 r. Studiował grę na gitarze i lutni w WSM w Dreźnie. Doskonalił się na kursach w Berlinie, Frankfurcie n/Menem i Szwecji. Specjalizuje się w muzyce dawnej do XVI wieku. Występuje na wielu imprezach i festiwalach w całej Europie. Tatiana Kołodziejska - aktorka Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Ukończyła PWST w Warszawie i studia podyplomowe z emisji głosu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Laureatka nagrody Prezydenta Miasta Zielona Góra.
W. Szekspir (1564-1616). Napisał 38 sztuk i 154 sonety. A także wiele utworów innych gatunków. Uważa się go za poetę narodowego Anglii. Był jednym z niewielu dramaturgów, którzy z powodzeniem tworzyli komedie i tragedie. Jego sztuki zostały przetłumaczone na większość języków nowożytnych. Inscenizacje mają miejsce na całym świecie. Sonety Szekspira to zbiór 154 utworów mówiących o pięknie, miłości i moralności. "Sonety te są wciąż żywym, niewyczerpalnym i niepokojącym źródłem artystycznych wrażeń i inspiracji" (J. Kydryński).
Sonet XLIII Gdy oczy zamknę, widzę ciebie wcześniej, Bo w dzień na wszystko patrzysz bez czułości Gdy śpię, widzę ciebie we śnie I w ciemnym blasku są blaskiem ciemności.
Więc jakże cień twój, co rozjaśnia cienie Mógłbym swym cieniem w dzień jasny i biały zajaśnić jeszcze jaśniejszym promieniem, Jeśli w snach oczom daje blask swój cały.
I jakże - mówię - wzrok mam zaspokoić widzeniem twojej postaci na jawie Jeśli w noc głuchą twój cień we śnie stoi Tak piękny oczom, że aż obcy prawie.
Dzień to noc ślepa, która cię zaćmiła Noc to dzień jasny, gdy sen ciebie zsyła.
Sonet LX Jak fale morskie do piaszczystych brzegów Tak nasze chwile dążą ku końcowi Zmieniają miejsce w gasnącym szeregu Gdzie jedna urwie, tam druga dopowie...
Światło mrugających świec, piękna i nastrojowa muzyka i słowa pełne miłości wypowiadane przez p. Tatianę nastrajały do zadumy, do zamyślenia się... gdyby co chwilę nie było oklasków. Moim zdaniem powinno się tego programu wysłuchać w milczeniu... Pozwolić na brzmienie muzyce...
Ewa Rutkowska
3-08-2014
/ sprawozdania z tego miesiąca
|
|
Komentarze
brak komentarzy
zaloguj się aby móc komentować ten artykuł..
|
|
|
Kalendarz imprez
|