Logowanie
|
|
Relacje |
|
Spotkanie z Zofią Czerwińską Teatr im. J. Osterwy - Scena Letnia. Wieczór z Zofią Czerwińską i Władysławem Grzywną Gorzów - 5 lipca 2014
Artystów przedstawił dyr. Teatru p. Jan Tomaszewicz, który przed laty pracował z panią Zofią i p. Władysławem w Teatrze Syrena w Warszawie. Na scenę wszedł p. Władysław Grzywna i zapowiedział p. Zofię Czerwińską z... niespodzianką. I po chwili ukazała się artystka z pieskiem Dżekiem. I powiedziała, że należy do elitarnego Klubu 80-latków. (Urodziła się w 1933 r. w Poznaniu). Ale to spotkanie, to opowieść o pięknym i długim życiu. Przyszła na świat w zasobnej rodzinie. Jej matka po urodzeniu córki (p. Zofii) dostała w prezencie auto. Po wypadku nigdy już nie chciała siadać za kierownicą. A p. Zofia to lubi. Na spotkanie do Gorzowa przyjechała swoim autem. Od zawsze miała też psa. Po wysiedleniu, w czasie wojny, rodzina, osiedliła się w Sochaczewie. Ojciec był lekarzem, więc szybko dostał zatrudnienie. Dostał też służbowy samochód, którym, razem z babcią przewozili w czasie powstania do Warszawy broń. Tu też rodzina przygarnęła niemieckiego (okazało się, że szkolonego) psa wilczura. Który kiedyś uratował ją przed kulą, trafiony upadł na nią.
Po szkole średniej dwukrotnie zdawała do Szkoły Teatralnej w Krakowie. Studiowała razem z Romanem Polańskim i są nadal przyjaciółmi. Debiutowała w 1957 r. w Bielsku Białej, bo tu razem z pięcioma kolegami po skończeniu PWST dostała przydział. Wspólnie z R. Polańskim zagrała w "Pokoleniu" A. Wajdy. Ma swoje zdanie nt. zasiedzenia się aktora w jednym teatrze. Aktor powinien próbować swoich sił w różnych miejscach. Ona przez kilka lat pracowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Następnie w Olsztynie. Przez kilkanaście lat pracę w teatrze łączyła z estradą. Od 1979 r. występowała w Teatrze Syrena. Wtedy zamieszkała w Warszawie. Dużą popularność przyniosły jej filmy np. "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek" i "Czterdziestolatek 20 lat później". Grała w słynnym "Rejsie", "Lekarstwo na miłość", "Poszukiwany, poszukiwana", "Miś" w 1980 r., w pierwszej edycji "Och Karol", czy "Złoto dezerterów". Większość ról to niedługie epizody. Jej pies Dżek ma swój odcisk łapy w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. W 2008 r. otrzymała Srebrny Medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis".
Spotkanie było przeplatane dowcipami i piosenkami w wykonaniu Władysława Grzywny (rocznik 1958), aktora estrady, absolwenta "Julinka". W latach 1979-83 był adeptem w Teatrze Syrena w Warszawie. W latach 1990-1999 został aktorem tego Teatru. Występował też w Teatrze Muzycznym Roma i w Teatrze Wielkim. Grał też w Kabarecie Olgi Lipińskiej. Znany z seriali i ról dubbingowych. Na spotkaniu zaśpiewał kilka piosenek. Pierwsza, to włoska piosenka z repertuaru Tony'ego Dallary "Come prima", i kolejno "Volare". Potem opowiedział anegdotę o powrocie ze SPATiFU o świcie do domu... polewaczką. I trochę potańczył z panią / widzką. I zaśpiewał piosenkę antyalkoholową. A gdzieś w połowie spotkania "Agatko, miła Agatko". I pod koniec "Kantare" oraz "Nie płacz kiedy odjadę".
I brawa na stojąco i kwiaty i bis...
Ewa Rutkowska Fot. Marek Ryś
5-07-2014
/ sprawozdania z tego miesiąca
|
|
Komentarze
brak komentarzy
zaloguj się aby móc komentować ten artykuł..
|
|
|
Kalendarz imprez
|