Logowanie
|
|
Relacje |
|
Koncert Galowy Gala Finałowa II Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara Filharmonia Gorzowska, 23 maja 2014
Licznie zebraną publiczność w imieniu dyrekcji Filharmonii powitał p. Jacek Dreczka. Przypomniał wszystkie koncerty, które odbyły się w ramach Festiwalu, o sponsorach, o życzliwej publiczności na wszystkich propozycjach, o patronacie... P. Małgorzata Pera, dyrektor Filharmonii, także podziękowała sponsorom i widowni, dla której są te wszystkie starania. Filharmonia w tym roku obchodzi swoje małe święto. To już trzy lata od inauguracji w tym pięknym budynku. Podziękowała p. Prezydentowi Miasta, radnym i melomanom. Szkoda, że nie było choć słowa o twórcy orkiestry, p. Piotrze Borkowskim. Ale były za to podziękowania zespołowi, którego od lat już nie ma... No i zasłużone na pewno, pracownikom FG. Ale najbardziej zasłużone za to, że Festiwal się odbył i w takim kształcie, należały się głównej sprawczyni, p. Monice Wolińskiej. Padły takie oto słowa: "Jest to dusza muzycznie nieskończona i muzycznie nieposkromiona". Za te miłe słowa podziękowała nasza maestro, (jak powiedziała) "z łezką w oku"... Podziękowała też nieco zmęczonej Orkiestrze...
Ale oddajmy głos muzyce. Na początek Łukasz Pieprzyk - "Magneto" /4-częściowy poemat symfoniczny z użyciem elektroniki - prawykonanie/: Magnetic Fields (Pola magnetyczne) Voltage (Napięcie) Combustion (Spalanie) Ascending (Wznoszenie) Bardzo majestatyczny utwór. Początek spokojny, ale z każdą chwilą temperatura się podnosiła. Brzmiał, jakby gdzieś ukryty był chór... a dalej, jakby zbliżała się burza i coś miało się wydarzyć... Ta piękna muzyka została nagrodzona rzęsistymi brawami. Na scenie pojawił się kompozytor p. Łukasz Pieprzyk i wrócił na widownię z kwiatkiem...
I ciąg dalszy I części koncertu: Witold Lutosławski: Chantefleurs et chantefables La Belle-de-nuit (Piękność nocy) La Sauterelle (Konik polny) La Veronique (Przetacznik - Weronika) L'Eglantine, l'aubepine et la glycine (Dzika róża, głóg, wistaria) La Tortue (Żółw) La Rose (Róża) L'Alligator (Aligator) L'Angelique (Dzięgiel - Andżelika) Le Papillon (Motyle)
Orkiestra się nieco zmniejszyła, ale i zmieniła. Oprócz smyczków jest teraz także fortepian, harfa i solistka p. Olga Pasiecznik, która ciepłym sopranem przekazała słuchaczom te śpiewokwiaty i śpiewobajki o poświacie księżycowej i podróży w pięknej karocy... o koniku polnym na zielonej trawie, żartobliwie o przygodzie Weroniki, o tym że żółw nie ma skrzydeł a róża odurza zapachem... Że gdzieś tam nad Missisippi czeka na swoją ofiarę aligator... o czarującej Andżelice i milionie motyli... A na zakończenie I części koncertu: Wojciech Kilar: Wokaliza z filmu "Dziewiąte wrota" R. Polańskiego Pięknie zabrzmiał ten utwór ze stowarzyszeniem smyczków. Ale to chyba ponury film. Bo było słychać jakiś żal i smutek...
Po przerwie: Dalej nasz patron, Wojciech Kilar - Muzyka filmowa z wielu przepięknych filmów zrealizowanych w Polsce, ale i nie tylko. Jest to jedyna w swoim rodzaju, bardzo charakterystyczna i niezapomniana muzyka mistrza Kilara. Już tej muzyki słuchaliśmy na tym Festiwalu. Ale dzisiaj zupełnie inaczej brzmi. Jest tak samo piękna i do zapamiętania, zabarwiona tęsknotą i nostalgią, pełna zadumy i smutku, taka jakaś "rozległa" i romantyczna. Ale też z ogromną energią i ogniem. "Mazurem" z "Zemsty" zakończył się koncert i II Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara. Ale publiczność nie pozwala na taki prawdziwy koniec. Brawa na stojąco (na horyzoncie ukazała się duża fotografia W. Kilara) i okrzyki bis. I był bis. "Polonez" z "Pana Tadeusza". A tym wzruszającym koncertem dyrygowała p. Monika Wolińska.
I teraz naprawdę koniec. Muzycy wzajemnie sobie dziękują. Są kwiaty i dalej nie milknące brawa... Po koncercie zaproszono wszystkich na toast i małe "co nieco".
Łukasz Pieprzyk - kompozytor, producent i twórca video art. W 2004 r. ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w Katowicach w klasie skrzypiec. W roku 2002 i 2006 zdobył drugie nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim "Patrii Patriae". Od 2004 r. studiował kompozycję na AM w Krakowie. Studia te ukończył z wyróżnieniem. W trakcie studiów uczestniczył w wielu kursach i warsztatach kompozytorskich. W 2009 r. podjął studia doktoranckie na AM w Krakowie. W 2011 r. ukończył podyplomowe studia muzyki filmowej, komputerowej i twórczości audiowizualnej w Łodzi. "Magneto" to muzycznie opowiedziana historia, w której przeżywamy swoistą podróż od techniki do Człowieka". Utwór ten poświęcił pamięci Wojciecha Kilara.
Prawykonanie utworu Łukasza Pieprzyka dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowane przez Instytut Muzyki i Tańca.
Olga Pasiecznik - sopran. Urodziła się na Ukrainie. Studiowała fortepian i pedagogikę w rodzinnym Równem, studia wokalne ukończyła w Kijowie. Studia podyplomowe ukończyła na AM w Warszawie. W 1992 r. debiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, a cztery lata później w Paryżu. I od tego czasu zaczęła się jej kariera międzynarodowa. Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i poza granicami. Jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych. W 1997 r. wyróżniona Paszportem "Polityki".
Ewa Rutkowska Fot. Michał Kapuściński
23-05-2014
/ sprawozdania z tego miesiąca
|
|
Komentarze
brak komentarzy
zaloguj się aby móc komentować ten artykuł..
|
|
|
Kalendarz imprez
|