Logowanie
|
|
Relacje |
|
Koncert zespołu Gruppo Di Tempera II Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara Koncert kameralny zespołu Gruppo Di Tempera Filharmonia Gorzowska - 19 maja 2014
Program: Michał Spisak (Kwintet na obój, flet, klarnet, róg i fagot - trzy części) Witold Lutosławski (Trio na obój, klarnet i fagot - trzy części) Tadeusz Szeligowski (Kwintet na instrumenty dęte - cztery części) Grażyna Bacewicz (Kwintet - cztery części) Wojciech Kilar (Kwintet na instrumenty dęte - cztery części)
W wykonaniu zespołu Gruppo Di Tempera w składzie: Agata Igras-Sawicka - flet Sebastian Aleksandrowicz - obój Adrian Janda - klarnet Artur Kasperek - fagot Tomasz Bińkowski - waltornia
Michał Spisak (1914-1965) "Celem mojego życia jest tylko muzyka..." Jego twórczość jest prawie wyłącznie instrumentalna. Wyróżnia ją znakomita technika - świetna faktura, przejrzysta polifonia, bogata kolorystyka. Oraz pewien specyficzny rodzaj emocjonalności. Zaprezentowany Kwintet uznawany jest za jeden z najlepszych XX-wiecznych polskich kwintetów dętych. (tekst wg informatora Festiwalu)
Witold Lutosławski (1913-1994) Muzyka na trio stroikowe to twórczość rzadko podejmowana, zarówno w kompozycji jak i w wykonaniu. "Aptekarski rygoryzm formalny i absolutnie indywidualny świat współbrzmień", tak tą kompozycję określał St. Kisielewski. (tekst wg. informatora)
Tadeusz Szeligowski (1896-1963) Szeligowski to kompozytor wszechstronny, muzyk i pedagog (z wykształcenia prawnik). Kwintet to utwór niezwykle pogodny, napisany z dużym wyczuciem możliwości każdego instrumentu, pokazujący wielką różnorodność komponowania, emanujący optymizmem. Kwintet imponuje lekkością brzmienia, ujmuje pięknymi tematami. (tekst wg informatora)
Grażyna Bacewicz (1909-1969) "Dla mnie praca kompozytorska to kucie w kamieniu, a nie przenoszenie dźwięków wyobraźni czy natchnienia", mawiała ta wirtuozka skrzypiec, jako kompozytorka. Kwintet skomponowała podczas pobytu na stypendium w Paryżu, zdobywając I nagrodę na konkursie kompozytorek. Kwintet dowodzi rzetelności i rozwagi kompozytorskiego rzemiosła. Wydobywa z utworu piękno, harmonię i idealne proporcje między formą a brzmieniem. (tekst wg informatora)
Wojciech Kilar (1932-2013) Muzyka kameralna stanowi margines działalności W. Kilara. Kwintet, to jedno z niewielu dzieł z tego kręgu. Napisał go, mając 20 lat. Styl utworu jest neoklasyczny, melodyka i harmonia - pełne wdzięku i świeżości. Nie brakuje też motywów ludowych. Słuchacz dostrzeże tu mnóstwo humoru (np. klarnetowe solo w finale), który idealnie współgra z pozostającą na pierwszym planie motoryką dzieła. (tekst wg informatora)
Zespół Gruppo Di Tempera - powstał w 2007 roku, z inicjatywy uznanych muzyków, od lat współpracujących ze sobą. Ich pierwszy koncert odbył się na zaproszenie Stefana Sutkowskiego, dyrektora Opery Kameralnej, podczas warszawskiego Festiwalu Mozartowskiego. Ideą artystyczną zespołu jest prezentowanie piękna brzmieniowego instrumentów dętych, przybliżanie publiczności niezwykle bogatego, ale mało znanego repertuaru od muzyki XVIII-wiecznej po najnowszą. Wykorzystywanie najróżniejszych form kameralnych od sonat po małe składy orkiestrowe.
Ewa Rutkowska Fot. Michał Kapuściński
19-05-2014
/ sprawozdania z tego miesiąca
|
|
Komentarze
brak komentarzy
zaloguj się aby móc komentować ten artykuł..
|
|
|
Kalendarz imprez
|