Logowanie
|
|
Relacje |
|
Noc Muzeów w Spichlerzu Międzynarodowy Dzień Muzeów - Noc Muzeów Gorzów, Muzeum "Spichlerz" - 17/18 maja 2014
W programie zatytułowanym "Kawa na ławę". Zgromadzono zabytkowe młynki (duża część z Muzeum Techniki w Bogdańcu) oraz ze zbiorów Grażyny i Waldemara Wasiluków.
Zaraz przy wejściu na dziedziniec pachnie kawą. Nad rozpalonym ogniskiem, na ruszcie przypala się kawa. Można jej skosztować. Wewnątrz rozbrzmiewa muzyka Kapeli Retro, a piękne dziewczyny w pięknych (dawnych niestety) strojach częstują cukierkami i informują w razie potrzeby. Jedna z nich jest w stroju mieszczańskim, inna w stroju kupieckim... Jest tłoczno, ale tak jakoś ekscytująco. Oglądamy wystawy, czytamy o starym Gorzowie. Ogromne kolejki ustawione do degustowania proponowanej kawy. Są różne smaki. Można też kupić cały "worek" do domu i zemleć w ogromnym młynku na korbkę. Można też posmakować "Ptasiego mleczka" w kształcie serduszek. Na parterze maluchy malują kredkami, trochę wyżej rzucają kostkami... Wszędzie ten obezwładniający zapach kawy... Bo to jest pokaz palenia, mielenia i parzenia tego boskiego napitku. Ale można pooglądać ekspozycje w ramach "Muzeum od kuchni dla dzieci i dorosłych". Udostępniono wystawy stałe i czasowe. A ja zatrzymuję się na dłużej przy pięknych serwisach do picia także kawy. Urzekają urodą misterne filiżanki z Miśni i Rosenthala, ale także z Żar czy Jaworzyny Śl. Urzekają i wzbudzają tęsknotę wszystkie te (już zabytki), wyeksponowane w gablotach.
Co prawda Muzeum czynne jest każdego dnia i można zwiedzać do woli. Ale taka propozycja w majowy wieczór ma swoją inną wymowę. Te wieczorne i nocne spacery dodają niepowtarzalnego uroku. A Muzeum będzie czynne do godz. 1.00 w nocy.
Spichlerz Warciański lub wielki magazyn, współcześnie nazywany białym spichlerzem. Zbudowany w 1722 roku jako spichlerz zbożowy i magazyn towarów spławianych Wartą przeznaczonych do zaopatrzenia wojskowego. Jest to budowla o konstrukcji szkieletowej na murowanym przyziemiu. Ma 57 m długości i 14 m szerokości. Posiada sześć bram, po dwie w elewacjach frontowych i po jednej w każdym ze szczytów. Poza murowanym przyziemiem posiada dwa piętra oraz dwukondygnacyjne poddasze. Jako magazyn towarów używany był do 1975 roku następnie został przejęty przez Muzeum Okręgowe i poddany kapitalnemu remontowi. W 1989 roku otwarto tu Muzeum Warty. Kolejny remont przeprowadzono w latach 2010/11.
Ewa Rutkowska Fot. Hanna Kaup
17-05-2014
/ sprawozdania z tego miesiąca
|
|
Komentarze
brak komentarzy
zaloguj się aby móc komentować ten artykuł..
|
|
|
Kalendarz imprez
|