Logowanie
|
|
Relacje |
|
Obchody Narodowego Święta 3 Maja Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta 3 Maja "Ja, Ty, My, Ona, Biało - Czerwona" Gorzów Wlkp., 3 maja 2014 r.
Minęły już 223 lata od utworzenia tego ważnego dokumentu - Konstytucji 3 Maja (powstała w 1791 r.). Od 10 lat obchodzimy Święto Flagi (2 maja), od 25 lat cieszymy się wolnością i od 10 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. To wszystko pozwala na radowanie się z osiągnięć i choć przed nami jeszcze wiele, to jest się z czego radować, coś się wokół zmieniło na lepsze, coś widać "gołym okiem"... A jeszcze do tego maj i słońce... I jak powiedział p. Cezary Żołyński, moderator zabaw i propozycji na Bulwarze Wschodnim, "to rodzinne świętowanie powinno być wesołe i radosne...". I tak chyba było.
Na tym Bulwarze zbudowano Miasteczko zabaw. Stały tu wielkie zjeżdżalnie i inne dmuchawce. Aktorzy Teatru im. J. Osterwy czytali dzieciom bajki. Pięknie ubrane dziewczyny ze Studia Teatralnego (Teatru J. Osterwy) pozowały do wspólnych, rodzinnych zdjęć i promowały Teatr. Do pomalowania w narodowe barwy stała ogromna plansza, na której wszyscy mogli zostawić swój ślad. I powstawała ogromna biało-czerwona flaga, która z czasem przekształciła się w tablicę pamiątkową z różnymi imionami i pozdrowieniami... Stały też kramy i stoiska np. "Ciuciu Cafe" czy z wypiekami KGW z Os. Poznańskiego. W powietrzu latały kolorowe bańki mydlane. Dzieciaki paradowały z pomalowanymi buźkami... ZHP i ZHR zorganizowali rodzinny majowy bieg z zagadkami do wykonania podczas trasy... Przy stolikach siedziało dużo luda... Była też zbiórka pieniędzy na rzecz Polaków na Ukrainie...
A przeciwległy Bulwar rozbrzmiewał muzyką i tańcem. Po części oficjalnej jako pierwszy zaprezentował się zespół z UTW. Zaprezentowali oni osiem tańców do muzyki z różnych stron świata. Ale aby było jeszcze bardziej uroczyście, swój występ rozpoczęli Polonezem. Grupę tą od wielu lat prowadzi p. Barbara Dańska. A jak powiedziała po występach jedna z pań (p. Wanda): "Uwielbiałam tańczyć zawsze, a teraz 'naprawiłam' sobie kręgosłup...". Po nich wystąpił Chór "Halka" z Barlinka w towarzystwie zespołu muzycznego, pod dyrekcją p. Joanny Solińskiej, córki założyciela chóru. Od wielu, wielu lat animatora różnego rodzaju przedsięwzięć muzycznych, p. Ireneusza Zagaty. Usłyszeliśmy także kilka utworów w wykonaniu nie tylko chóru, ale i solistów. Z każdą chwilą Bulwar zapełniał się widownią. Obok sceny, tuż nad wodą można było poleżeć "na plaży", albo popływać katamaranem po Warcie i udać się "w tajemnicze" miejsce pn. "Marina". No ale na scenie c.d. koncertu "Ja, Ty, My, Ona, Biało-Czerwona". Teraz 11-osobowy zespół wokalno-instrumentalny z Wiechlic k/Szprotawy "Fajna Ferajna" specjalizujący się w muzyce kresowej. Zespół istnieje od 2001 roku, powstał przy Szkole Podstawowej. Teraz działa niezależnie. Rozpoczęli utworem w języku ukraińskim. Ale śpiewają piosenki też polskie i łemkowskie. Mają w swoim repertuarze kolędy. Założycielem i kierownikiem zespołu jest p. Krzysztof Boczniewicz.
No i przyszła pora na sporą porcję tańców. Zaprezentowały się trzy zespoły z MDK. Na początku bardzo znany w Gorzowie (i nie tylko) Zespół Artystyczny "Buziaki". Zespół w tym roku obchodził 35 lat istnienia. Mnie najbardziej urzekły maluszki. Np. w układzie "Pipi Langstrum", albo taniec do utworu z tekstem "Uśmiechnij się do mamy, uśmiechnij się do taty", czy "Ence, pence...". Nieco starsi pokazali się w "piratach", a jeszcze starsi np. w rock and rollu. Zespół od początku prowadzi p. Izabela Szafrańska, teraz przy pomocy p. Pauliny Przybysz. Po nich na scenę dostojnie wkroczył Zespół Tańca Ludowego "Mali Gorzowiacy". Tu też zaprezentowały się grupy młodsze (np. w "Kaszubach") i grupa starsza (np. w ognistym "Krakowiaku"). Zespół od początku prowadzą p. Maria i Krzysztof Szupilukowie. I powrót do tańca współczesnego. Na scenę wchodzą tancerze z zespołu "Aluzja". Tu też podziwialiśmy różne wiekowo grupy tancerzy. Maluchów w kolorowych dziecięcych strojach, np. obrazek z kramami... i bardziej "poważnych" i nieco większych tancerzy w tańcu z laskami czy nostalgiczny taniec z fragmentami piosenki M. Fogga "Już nigdy". Zespół prowadzą p. Magda Pera-Logdańska i p. Agnieszka Krawczyk.
Do końca wieczoru było jeszcze trochę czasu. Ale na Bulwarze Wschodnim niektórzy już się "zwijali". A na Bulwarze Zachodnim na scenę wkraczała głośna muzyka. Jeszcze tylko ok. godz. 18.00 milusińscy na "dobranoc" będą mogli prześledzić "Przygody Jacka i Placka" w wykonaniu aktorów Teatru im. J. Osterwy. A po spektaklu zagości tylko muzyka. Koncert zagrał gorzowski zespół "Forbidden Souls". Zespół istnieje od 2008 roku. Ma za sobą kilkadziesiąt koncertów w Gorzowie i poza Gorzowem. Jakiś czas temu, podczas premierowej płyty zespołowi gościnnie towarzyszył Adam Bałdych. Ich muzyka to pop-rock. I na koniec dnia zagrał inny gorzowski zespół "Giga Drum". Przez pierwszych 10 lat istnieli jako zespół "Albo Nie". W roku 2004 wygrali 3. edycję telewizyjnej stacji TVN "Droga do gwiazd". Wydali dwa single z autorskimi piosenkami. Zespół bardzo często współpracuje z gorzowskim Teatrem. Koncertuje też w wielu miastach w Polsce i w Niemczech. No to się... działo!
Takie koncerty, to także promocja zespołów biorących udział, a ja miałam wrażenie, że prowadzący koncert na scenie "nie przyłożyli" się do pracy. Nie mówili nic poza tym, co można było gdzieś poczytać... A gdy się ktoś spóźnił, to nie dowiedział się kto aktualnie jest na scenie (no chyba, że od znajomych), lub kto właśnie kończy swój koncert i schodzi ze sceny. Takich informacji tu zabrakło...
Ewa Rutkowska Fot. Michał Kapuściński
3-05-2014
/ sprawozdania z tego miesiąca
|
|
Komentarze
brak komentarzy
zaloguj się aby móc komentować ten artykuł..
|
|
|
Kalendarz imprez
|