Kobiece portrety Macieja Osiki Wyidealizowane wizerunki kobiet, ikony piękna, hollywoodzkie gwiazdy. Zachwycają. Wszystkie fotografie prezentowane w Galerii Sztuki Najnowszej przedstawiają jednak tę samą osobę… autora wystawy, Macieja Osikę. Ekspozycję "Portrety" można oglądać od 23 marca do 21 kwietnia w Miejskim Ośrodku Sztuki.
Fotografie Macieja Osiki to swoiste autoportrety przedstawiające artystę w różnych kobiecych wcieleniach, najczęściej stylizowanych na hollywoodzkie gwiazdy. Osika nawiązuje do utrwalonych kanonów piękna, znanych z fotografii prasowej i reklamowej. Znamienne jest to, że do wszystkich zdjęć pozuje sam autor. Pełni zatem dwie role: jest zarówno artystą, jak i modelem, twórcą sztuki, ale i jej częścią. Osika porusza kwestię tożsamości i płci, a jego prace wpisują się w problematykę gender i queer.
Po wernisażu w Active Space Galerii Sztuki Najnowszej Justyna Misiuk zaprezentowała swój film "Wyzwalające. Oczyszczające. Uśmierzające". W kręgu zainteresowań artystki znajduje się natura, Misiuk skupia się na związkach człowieka z przyrodą. W Active Space pokazała także swój performance - widzowie mogli zobaczyć, jak Cyganka wróży artystce z kart, ale nie mogli nic usłyszeć, obserwowali jedynie rytuał.
Maciej Osika urodził się w 1981 r. we Wrocławiu. Ukończył Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w rodzinnym mieście. W swoim dorobku ma liczne wystawy indywidualne, m.in. we Wrocławiu, w Warszawie, w Krakowie. Brał udział w wystawach zbiorowych, m.in. Art Poznań, Biennale Fotografii w Nancy, 5 Biennale Fotografii w Poznaniu, Festiwal Fotografii w Krakowie, Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym w Warszawie. Otrzymał drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie fotograficznym Moje prowokacje im. Edwarda Hartwiga w Lublinie w 2002 r.
Justyna Misiuk urodziła się w 1989 r. w Przemyślu. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Jarosławiu, uzyskując tytuł grafika. W 2008 r. rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Brała udział w wielu wystawach i wyjazdach m.in. w norwesko-polskich warsztatach "N.A.T.U.R.E. New Art Tours. Undergraduate Researchers. Experiences", Festiwalu "Miden" w Grecji, Festiwalu Wideo "Punkty Widzenia", a także w Biennale WRO Alternative Now.
Alicja Maszkowska Fot. Michał Kapuściński
23-03-2013
/ sprawozdania z tego miesiąca
|