Warto poznać "Życie w kancelarii" W środę 6 marca w Filii nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta przy ul. Mieszka I odbyła promocja wyjątkowej książki zatytułowanej "Życie w kancelarii", opowieści o dziejach polskiej rodziny, autorstwa Wandy Milewskiej i Ireny Świecik.
Spotkanie poświęcone promocji książki było doskonałą okazją do rozmowy na temat literatury i historii. "Życie w kancelarii" to prawie sto lat z dziejów, opowiedziane we wzruszających wspomnieniach matki i córki. Pierwsza urodziła się na Kresach, potem trafiła na Sybir, a po wojnie próbowała układać sobie życie w innej już Polsce. Druga dorastała na przedmieściach Gorzowa Wielkopolskiego, zaś w dorosłym życiu była i handlowcem, i... radiowcem. Jak toczyły się ich losy? Co je łączyło? Co znaczyła dla nich wiara i patriotyzm? Warto poznać "Życie w kancelarii". "Kancelaria co najmniej na 2 tygodnie zamieniała się w kwiaciarnię. Mama przyglądała się każdemu otrzymanemu kwiatkowi, mówiła, że kocha je wszystkie. Myślę, że nie lubiła zakończenia roku szkolnego. Zawsze wtedy płakała. Nie umiała powstrzymać łez wobec uczniów, a to dlatego, że każdego roku jakaś klasa opuszczała na zawsze szkołę."
Wanda Milewska, absolwentka Akademii Rolniczej w Szczecinie i Dziennikarskiego Studium Podyplomowego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Urodzona w Gorzowie Wlkp. Dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przez 10 lat pracowała w Radiu Gorzów Plus jako prezenterka serwisów informacyjnych oraz autorka audycji o tematyce kulturalnej, społecznej, przyrodniczej. Autorka książki "Prześladowałam Lecha Wałęsę i nie żałuję" (2011), w której dokumentuje relacje świadków wizyt Lecha Wałęsy w Gorzowie i opisuje zdarzenia, w których uczestniczyła. Opublikowała opowiadania "Fantastyczne miasteczko" (2007) i "Nauczyciel nigdy nie umiera" (2006). Współzałożycielka i fundatorka Fundacji "Złota Jesień" prowadzącej warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.
Irena Świecik z domu Hardziewicz (1927-2011). Urodzona w Krewie - mieście średniowiecznej Litwy (obecnie miejscowość znajduje się na terytorium Białorusi, w obwodzie grodzieńskim). W czasie II wojny światowej wywieziona z rodziną na Syberię. Dyrektor Szkoły Podstawowej, a później przedszkola w Chwalęcicach koło Gorzowa Wlkp. Twórczyni i fundatorka Fundacji "Złota Jesień". Założycielka Koła Gospodyń Wiejskich w Chwalęcicach.
Beata Stanek Fot. Arkadiusz Sikorski
6-03-2013
/ sprawozdania z tego miesiąca
|