Dźwięki i obrazy w "Świecie na własne życzenie" Irlandzcy artyści Irene Murphy i Mick O'Shea zaprezentowali 19 stycznia w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta czterogodzinny performance "Świat na własne życzenie". Projekt jest częścią 9. Bałtyckiego Biennale Sztuki Współczesnej w Szczecinie - "Ciemna strona księżyca".
"Świat na własne życzenie" to czterogodzinny improwizowany performance wykorzystujący bezprzewodowe projekcje procesu rysowania. Irene Murphy i Mick O'Shea posługiwali się i obrazem, i dźwiękiem, który wytwarzali przy użyciu elektroniki i instrumentów wykonanych ze znalezionych przedmiotów. Końcowego efektu nie mogli przewidzieć nawet sami artyści, którzy do interakcji zachęcali także publiczność. Podczas wernisażu Wojciech Popek, dyrektor Muzeum Lubuskiego, i Bartosz Nowak, kurator projektu, poprosili zebranych gości, aby czuli się swobodnie - jest to jedna z intencji artystów, którzy swoją sztuką dokonują próby udomowienia miejsca oraz stworzenia własnego świata.
Projekt "Świat na własne życzenie" został zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Szczecinie przy współpracy z galerią Terminal08 i Muzeum Lubuskim w Gorzowie. Był częścią 9. Bałtyckiego Biennale Sztuki Współczesnej "Ciemna Strona księżyca", które odbywało się od 11 października 2012 r. do 13 stycznia 2013 r. w Szczecinie. Organizatorem tego przedsięwzięcia było szczecińskie Muzeum Narodowe. W międzynarodowym projekcie wzięli udział artyści: Thomas Chable (Belgia), Jan Håfström (Szwecja), Irene Murphy (Irlandia), Johan Muyle (Belgia), Tomasz Kozak (Polska), Bartek Otocki (Polska), Lisl Ponger (Austria), Mick O’Shea (Irlandia), Tim Sharp (Austria), Yinka Shonibare, MBE (Wielka Brytania), Janek Simon (Polska).
Irene Murphy i Mick O'Shea mieszkają i pracują w Cork w Irlandii. Są założycielami kilku grup artystycznych, m.in. Cork Artists Collectiva oraz The Guesthouse - miejsca realizacji projektów, wystaw, spotkań. Razem ze Stephenem Brandesem tworzą The Domestic Godless, grupę zajmującą się sztuką performatywnego gotowania. W ramach tych działań badają założenia żywieniowe tradycji kulturowych. Zajmują się też muzyką improwizowaną.
Alicja Maszkowska Fot. Robert S. Sławiński
19-01-2013
/ sprawozdania z tego miesiąca
|