10 października w Muzeum odbył się wykład Ewy Żelazny-Machury "Malarze z Kręgu Arsenału 1955 - malarstwo Krystyny Brzechwy". Spotkanie to było ciekawym wydarzeniem dla wszystkich miłośników historii i kultury miasta.Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta zorganizowało dla zainteresowanych historią gorzowian cykl wykładów połączonych z konwersatoriami. Składa się on z 10 tematów dotyczących archeologii, etnografii, historii, numizmatyki i sztuki. Celem Gorzowskich Konwersatoriów Muzealnych jest rozszerzenie wiedzy o historii i kulturze naszego miasta. Organizatorzy pragną przyczynić się do ustalenia prawdy historycznej i oddzielenia jej od funkcjonujących mitów. Wykładowcy - specjaliści z Muzeum - po wykładzie stają się moderatorami konwersatorium, podczas którego do dyskusji zaproszeni są uczestnicy spotkania.
Ostatni wykład dotyczył
Krystyny Brzechwy - niesamowitej artystki, która inspiracje do swych baśniowych obrazów czerpie z realnego świata. Jej prace są pełne metafor, wnikliwego spojrzenia na człowieka, jego psychikę, otaczający go świat. Nasycone kolorem, pełne zadumy, melancholii, groteski. Do 26 października można je podziwiać w gorzowskim Spichlerzu przy ulicy Fabrycznej, na wystawie "Malarze z Kręgu Arsenału 1955. Nadrealizm w malarstwie Krystyny Brzechwy" (wernisaż odbył się 28 września).
Krystyna Brzechwa urodziła się w 1928 r. w Warszawie. Po wojnie ukończyła Liceum Sztuk Pięknych w stolicy, a następnie studia na Akademii Sztuk Pięknych. W 1955 r. wzięła udział w Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale, a rok później w Berlinie i Lipsku. W swoim twórczym dorobku ma 34 wystawy indywidualne i kilkadziesiąt zbiorowych. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce, Europie, USA i Kanadzie. Jest córką Jana Brzechwy, słynnego autora bajek i wierszy.
Kolejne spotkanie z cyklu Gorzowskie Konwersatoria Muzealne odbędzie się 14 listopada w Zespole Willowo-Ogrodowym Muzeum przy ulicy Warszawskiej 35. Wykład "Kolor i forma u Jana Korcza. Zarys rozwoju formy i funkcji koloru na przykładzie dzieł wybranych" wygłosi
Barbara Przywoźna. Wstęp jest bezpłatny.
Beata Stanek
Fot. Michał Kapuściński