Biblioteka zaprosiła na pierwsze powakacyjne spotkanie znanego w Gorzowie cyklu "Nowa Marchia - prowincja zapomniana - Ziemia Lubuska - wspólne korzenie". Wykład pt. "Co nam mówią katalogi najstarszych lubuskich bibliotek?" poprowadził dr Marek Golemski - historyk, nauczyciel dyplomowany. We wtorek 18 września w Bibliotece poruszono temat najstarszych udokumentowanych księgozbiorów na Ziemi Lubuskiej. Znaleziono dowody na istnienie dwóch zbiorów w naszym rejonie - jeden we Frankfurcie, drugi w Ośnie Lubuskim.
Księgi zebrane we Frankfurcie nad Odrą były genetycznie niejednorodne, nie tylko z uwagi na treści, których dotyczyły, ale również pochodzenie. Zbiór powstał dzięki duchownym z kościoła Mariackiego oraz franciszkanom. Wszystkie pozycje przechowywane były na chórze w kościele parafialnym. Zbiór liczył 32 pozycje, z których większość pochodziła z XV wieku. Pod względem tematycznym można go podzielić na sześć działów: liturgia, biblia, teologia, filozofia, prawo kanoniczne oraz retoryka. Aktualnie jego część znajduje się w bibliotece Uniwersytetu Viadrina, reszta prawdopodobnie nie przetrwała wojny, została zniszczona wraz z kościołem Mariackim.
Księgozbiór z Ośna Lubuskiego był większy, liczył ok. 50 pozycji, można go podzielić na kilka grup: wiedza o naturze, wiedza o społeczeństwie i dziejach, biblia, teologia protestancka, teologia katolicka, prawo kanoniczne i inne. Księgozbiór osieński był wyjątkowy, przede wszystkim ze względu na duży udział ksiąg opisujących naturę, społeczeństwo czy historię, a także z powodu zebrania obok siebie woluminów o teologii protestanckiej i katolickiej. Trzy najważniejsze dzieła m.in. biblia rękopiśmienna przechowywane były w kościele św. Jakuba w neogotyckiej szafie. Niestety zbiór zaginął, ostatnia wzmianka o nim pochodzi z 1952.
Na kolejne spotkanie z cyklu "Nowa Marchia..." Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta zaprasza w październiku.
Anna Cyrwus
Fot. Kryspin Bober