35 ikon wizerunku Bogurodzicy posiada w swoich zbiorach Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie. Wernisaż wystawy "Wizerunki Bogurodzicy w ikonach" odbył się 7 września.
Muzeum Lubuskie wystawą wizerunku Bogurodzicy udostępnia publiczności obiekty kultu prawosławia. Zaprezentowano 35 ikon maryjnych, które powstały od końca osiemnastego wieku do początku dwudziestego na terenie Rosji. W zbiorach gorzowskiego Muzeum znalazło się wiele cennych ikon, spośród których można podziwiać najbardziej rozpowszechnione przedstawienia maryjne, m.in. o charakterze ogólnopaństwowym - wizerunki Matki Boskiej Smoleńskiej, Włodzimierskiej - oraz lokalnym - Fiodorowskiej, Kazańskiej.
Ikony trafiły do Gorzowa jako obiekty zatrzymane na granicy. Prezentują różny poziom artystyczny, są głównie przedmiotami XIX wiecznymi, pisanymi zgodnie z wypracowanym kanonem ikonograficznym przez izografów w rozmaitych pracowniach rozmieszczonych na obszarze Rosji. Wystawa zaprezentowana w gorzowskim Muzeum pokazuje obiekty, w których można również odnaleźć wyraźny wpływ sztuki zachodu.
Na wystawie odnajdziemy rożne typy i warianty przedstawienia Bogurodzicy: Hodegetria - Maria wskazująca drogę do Chrystusa, Peleusa - wyrażająca miłość i czułość wobec małego Jezusa, Orantka jako Matka Boża Znamienije, a także Matka Boża z Dzieciątkiem przy piersi, jako Galaktotrofusa i inne. Obok nich eksponowane są ikony pokazujące sceny z życia Bogurodzicy, które należą do cyklu ikon świątecznych: Narodzenie Marii, Wprowadzenie Marii do świątyni, Zwiastowanie, Zaśnięcie.
Wernisażowi towarzyszył występ chóru
Sotiria Parafii Prawosławnej p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorzowie. Wystawa będzie czynna do końca października w Zespole Willowo-Ogrodowym Muzeum Lubuskiego przy ul. Warszawskiej 35.
Kuratorem ekspozycji jest
Janusz Michalski.
Opr. Robert S. Sławiński
Fot. Kryspin Bober