Obchody Święta Narodowego W Polsce obchodzono 221. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Gorzowie zorganizowano wojewódzkie obchody święta narodowego w Filharmonii, gdzie po wystąpieniach oficjeli przybyli goście mogli usłyszeć koncert jazzowy formacji The Other Sound oraz Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej.
Tego roku Polska obchodzi 221. rocznicę uchwalenia konstytucji. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po amerykańskiej) konstytucja, która miała dać początek wielkich reform w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Została uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, będąca wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczypospolitej po I rozbiorze ustalająca podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. Postanowienia Konstytucji centralizowały państwo, znosząc odrębność między Koroną i Litwą, wprowadzając jednolity rząd, skarb i wojsko. Za religię panującą uznano katolicyzm, przy całkowitej tolerancji innych, uznanych przez państwo wyznań. Konstytucja wprowadziła trójpodział władzy.
Wojewódzkie obchody Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Katedralnym w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. Biskup Diecezjalny Stefan Regmunt. Po uroczystościach kościelnych uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta do Filharmonii Gorzowskiej, gdzie goście mogli usłyszeć koncert jazzowy formacji The Other Sound (w składzie: Dawid Toczewski - fortepian, Jarek Buczkowski - akordeon, Zbigniew Wrombel - kontrabas, Marcin Jahr - perkusja), która wykonała m.in. zaaranżowane wersje przebojów Mieczysława Fogga i Sławy Przybylskiej.
Obchody uświetnił koncert Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Tomasza Tomaszewskiego. Zagrano m.in. utwory Johanna Straussa, w tym "Odgłosy wiosny" oraz kompozycje Jacoba Gade'a, Ernsta Knumanna, jak również Walca z Serenady na Smyczki Mieczysława Karłowicza. Koncert zakończył "Marsz Radetzky'ego", do którego publiczność klaskała w rytm, zupełnie jak w Wiedniu. Skojarzenie wynikało także stąd, że dyrygował grający skrzypek, jak za czasów Straussa.
Do uroczystości obchodów Święta Narodowego zaprosił Wojewoda Lubuski Marcin Jabłoński, Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Sobolewski oraz Prezydent Miasta Tadeusz Jędrzejczak. Swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej pochodzących z Województwa Lubuskiego, w tym posłanki Elżbieta Rafalska i Krystyna Sibińska oraz senator Helena Hatka.
Robert S. Sławiński Fot. Arkadiusz Sikorski
3-05-2012
/ sprawozdania z tego miesiąca
|