Narkotyk i obsesja 12 kwietnia gorzowscy wielbiciele reportaży, literatury non fiction mieli okazję porozmawiać z Agatą Tuszyńską - znaną biografistką, autorką książek takich jak "Singer. Pejzaże pamięci", "Maria Wisnowska. Jeśli mnie kochasz - zabij!", "Rodzinna historia lęku", "Oskarżona Wiera Gran".
Spotkanie poprowadził Rafał Grzenia - filolog, krytyk literacki i filmowy. Agata Tuszyńska jest postacią kontrowersyjną i boleśnie szczerą. Na pytanie "dlaczego" odpowiada, że pisanie reportaży polega na pokazaniu prawdy od początku do końca. Tworząc biografię nie można opierać się tylko na słowach osób bliskich, przyjaciół, należy dotrzeć również do wrogów, poznać opinie osób postronnych, a przede wszystkim opierać się na faktach. Nie mogła opisać Wiery Gran jako pięknej, młodej piosenkarki i aktorki skoro poznała ją jako nieufną, samotną staruszkę, z którą pierwsze rozmowy przeprowadzała siedząc na klatce schodowej, spisując słowa wydobywające się zza zamkniętych drzwi.
Ciężko doszukiwać się w twórczości Agaty Tuszyńskiej ciągłości tematycznej. Oczywiście jako pisarz dojrzewa z każdą książką, podejmuje nowe tematy, wyzwania i jak twierdzi - w swoich dziełach odpowiada na pytania frapujące ją tu i teraz, opisywane osoby czy miejsca napędzają autorkę, są jak narkotyk dający siłę do kolejnych podróży, pozwalający spędzać całe dnie przeglądając zbiory archiwalne. Biografistyka uczy cierpliwości, z bohaterami książek spędza się wiele godzin, spotkania ciągną się latami, a zadaniem autora jest wydobycie samej esencji, oddzielenie emocji od faktów. Bohaterów jej książek łączy jedynie tajemniczość i kontrowersyjność, mówi "Pisanie o dobrych ludziach jest nudne", oraz to, że opowiedzenie ich życia pozwala na opisanie ówczesnego świata, przeszłości, z której można wiele się nauczyć.
Początkiem poznawania korzeni żydowskich była biografia Singera, pisząc ją autorka uczyła się judaizmu, poznawała żydowski świat, pisarzy. Ta książka była przełomem w jej życiu, natchnęła do opowiedzenia własnej historii, autobiografii, gdzie również przedstawiła prawdę, którą mogła zranić osoby najbliższe. Rzeczą najtrudniejszą jest grzebanie we własnej historii, natykanie się na fakty, o których czasem lepiej nie wiedzieć...
Anna Cyrwus Fot. Kryspin Bober
12-04-2012
/ sprawozdania z tego miesiąca
|