Rzeźby Adama Myjaka w BWA Wystawa rzeźb Adama Myjaka to pierwsza powakacyjna propozycja Galerii BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki. Wernisaż odbył się 3 września. Ekspozycja czynna będzie do 2 października.
Zaprezentowane podczas wystawy prace stanowią przegląd twórczości Adama Myjaka - najstarsza rzeźba datowana jest na 1973 r., a najnowsze pochodzą z ostatnich lat. Są to głównie dzieła będące częściami cyklów: Katedra, Nadzieja, Inspiracje i Figury kroczące. Wszystkie jednak konsekwentnie przedstawiają człowieka, choć na różne sposoby - niektóre z nich to lekko zdeformowane popiersia, inne ukazują większe fragmenty ciała czy zarys sylwetki. Do tworzenia rzeźb Adam Myjak wykorzystuje rozmaite materiały: terakotę, drewno czy brąz.
Artysta przyjął zaproszenie do Gorzowa, zachęcony przez malarza Łukasza Korolkiewicza, który w ubiegłym roku prezentował tu swoje obrazy. Podczas wernisażu Adam Myjak przyznał, że miał możliwość poznania Andrzeja Gordona, uznanego gorzowskiego malarza. Obaj artyści studiowali w tym samym czasie na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Adam Myjak urodził się w 1947 r. w Starym Sączu. Ukończył ASP na Wydziale Rzeźby w Warszawie, gdzie obecnie wykłada. Otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Był dwukrotnie wybrany na rektora tej uczelni. Karierę artystyczną rozpoczął już na studiach. Jest laureatem licznych konkursów krajowych i międzynarodowych, w swoim dorobku ma ponad 90 wystaw indywidualnych, a jego dzieła znajdują się w zbiorach wielu muzeów i kolekcjach prywatnych. Razem z Antonim Januszem Pastwą zaprojektował rzeźbę przedstawiającą Kwadrygę Apollina, która została umieszczona na fasadzie Teatru Wielkiego w Warszawie.
Tekst: Alicja Maszkowska Fot. Arkadiusz Sikorski
3-09-2011
/ sprawozdania z tego miesiąca
|