Wstęp do nowoczesności We wtorek, 21 czerwca, odbył się ostatni przed wakacjami wykład o sztuce. Klara Rawicz-Lipińska zakończyła cykl Muzea świata, opowiadając o Bauhausie - uczelni artystycznej. Na kolejne wykłady Grodzki Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki już we wrześniu.
Bauhaus to szkoła artystyczna, która powstała w Weimarze w 1919 r. i działała jedynie 14 lat. Założycielem i pierwszym dyrektorem uczelni był Walter Gropius. W inauguracyjnym manifeście ogłosił, że zamierza stworzyć nowy cech rzemieślników. Nauczyciele i uczniowie wspólnie pracowali nad tworzeniem nowych budynków, nie realizowali jednak z góry narzuconego projektu, ale każdy robił to, co uważał za słuszne, mając jedynie na uwadze bardzo ogólny zarys. Bauhaus dopuszczał zatem dowolność i indywidualizm. Artyści projektowali także meble i przedmioty codziennego użytku. Styl Bauhausu cechował się prostotą, funkcjonalnością, elegancją, pozbawiony był przesadnych ozdób. Z powodu problemów uczelnię przeniesiono najpierw do Dessau, później do Berlina. W 1933 r., po objęciu władzy przez Hitlera, szkołę zamknęli naziści.
Muzeum Bauhausu obecnie znajduje się w Berlinie. Budynek został zaprojektowany przez Waltera Gropiusa, założyciela szkoły, jednak projekt zrealizowano dopiero po jego śmierci. Choć na eksponaty przeznaczono tylko jedno piętro, prawdziwym bogactwem muzeum jest archiwum Bauhausu. Zadziwiające, że meble zaprojektowane w latach 20., także i dziś są nowatorskie, dlatego produkuje się je na skalę masową.
Ciekawostką jest, że budynek zaprojektowany w stylu Bauhausu znajduje się również w Gorzowie - to łaźnia miejska mieszcząca się przy ul. Jagiełły.
Tekst: Alicja Maszkowska Zdjęcie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Bauhaus-Dessau_Atelier.jpg&filetimestamp=20050822185843
21-06-2011
/ sprawozdania z tego miesiąca
|