Jak narysować portret "Rysunek portretu krok po kroku" to kolejna odsłona cyklu Spotkania ze sztuką. Wykładu Klary Rawicz-Lipińskiej wysłuchali miłośnicy malarstwa oraz ludzie próbujący swoich sił w rysunku. Spotkanie odbyło się 15 marca w Grodzkim Domu Kultury.
To już druga część wykładu połączonego z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi rysunku. W zeszłym miesiącu mogliśmy wysłuchać porad, jak poprawnie naszkicować postać, a tym razem Klara Rawicz-Lipińska skupiła się na omówieniu detali twarzy.
Georg Christoph Lichtenberg, żyjący w XVIII w. krytyk sztuki, mawiał, że najbardziej interesującą powierzchnią w świecie jest twarz ludzka. Bogactwo mimiki sprawia, że każdy portret tej samej osoby może być zupełnie niepodobny do poprzedniego, urozmaicony. Twarz to także coś, co identyfikuje człowieka, bo nie ma ludzi, którzy mieliby identyczny wygląd. Nawet u bliźniąt można dostrzec różnice.
Przy rysowaniu portretu szczególną uwagę należy zwrócić na bryłowatość twarzy, odpowiednie proporcje i oczy, które stanowią jeden z najtrudniejszych elementów szkicu. Ważna jest również niecodzienna kompozycja, ożywiająca rysunek, a także tło, które nie będzie odwracać uwagi od głównego obiektu. Portret nie powinien być pełen przepychu.
Kolejny wykład z cyklu Spotkania ze sztuką odbędzie się 12 kwietnia w Grodzkim Domu Kultury. Klara Rawicz-Lipińska opowie o bogatych zbiorach i znaczeniu jednego z największych muzeów świata – Luwru.
Tekst: Alicja Maszkowska Fot. Zbigniew Siwek
18-03-2011
/ sprawozdania z tego miesiąca
|