Różnice, podobieństwa Taki tytuł nosi wystawa prac malarskich Grażyny Plucińskiej-Moskal oraz fotografii Wojciecha Moskala, której otwarcie odbyło się 26 lutego w Galerii Azyl Art w Grodzkim Domu Kultury. Wystawa będzie czynna do 20 marca.
Matka i syn – oboje kiedyś związani z Gorzowem, obecnie mieszkają i tworzą w Warszawie. Grażyna Plucińska-Moskal specjalizuje się w malarstwie fakturowym i portrecie. Mówi, że wszystko na co spogląda nadaje się do malowania. Nie kopiuje jednak natury, przepuszcza ją przez swój świat emocji, wartości i upodobań. Jej pierwszym mistycznym przeżyciem był widok nasturcji, która wyrosła na przyleśnym śmietnisku. Jest to oczywiście analogia do otaczającej nas rzeczywistości, czasem brutalnej, nielitościwej, ale dzięki temu zdarzeniu z młodości, artystka widzi piękno i cuda świata. W Galerii Azyl Art można podziwiać przede wszystkim jej kolaże, zbiory z poprzednich lat. Oprócz wystawy w Gorzowie, Grażyna Moskal prezentowała swoje prace również w Sosnowcu i Warszawie. Wiele jej dzieł jest w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech i Holandii.
Wojciech Moskal - fotografik, początkowo tą dziedziną zajmował się amatorsko, następnie jako student Europejskiej Akademii Fotografii, którą ukończył w 2004 r. Interesuje się takimi dziedzinami fotografii jak reportaże, fotografia mody i reklamy. Artysta na gorzowskiej wystawie prezentuje trzy cykle zdjęć. Pierwszy to "Techno People" czyli sylwetki osób tańczących za parą dyskotekową. Autor stworzył w ten sposób symboliczny portret masowej kultury, która zaciera kontur wszelkich granic, rzeczywistości czy prawdy. Jego zdaniem ludzie tacy, rozmazani, zagłuszeni, podążający w jednym kierunku nie mają osobowości, tożsamości. Następnym cyklem zdjęć jest reportaż o życiu warszawiaków, jakie leniwie toczy się w parku przy Łazienkach Królewskich - "Park" będący jednocześnie dyplomem ukończenia Europejskiej Akademii Fotografii. Trzecim cyklem jest "Taxi", czyli opowieść o świecie widzianym przez szybę taksówki. Wojciech Moskal współpracował z wieloma agencjami fotograficznymi, brał udział w wystawach zbiorowych, w tym został zakwalifikowany do pokonkursowej wystawy VII Międzynarodowego Biennale Fotografii Artystycznej "Dziecko".
Tekst: Marta Matkowska Fot. Robert S. Sławiński, Piotr Merda
3-03-2011
/ sprawozdania z tego miesiąca
|