Rozmawia z tymi, którzy odeszli Za co zwierzęta kochają ludzi? Czy Leon Pinecki rzeczywiście był mistrzem świata w zapasach? Jak wyhodowano renetę landsberską? – na tak różnorodne pytania odpowiadał Alfred Siatecki, autor książek "Psie kochanie" i "Drugi klucz do bramy". Spotkanie z lubuskim pisarzem odbyło się 17 lutego w Klubie Myśli Twórczej Lamus.
W 2009 r. Alfred Siatecki wydał "Klucz do bramy", książkę o nietypowej formie – wymyślonych rozmów z osobami nieżyjącymi. Autor przeprowadza wywiady z królami Polski, m.in. z Bolesławem Chrobrym, Kazimierzem Odnowicielem, biskupami i innymi osobami, które miały wpływ na wydarzenia, dotyczące naszego regionu. Podczas spotkania w Lamusie Alfred Siatecki promował kolejną część książki, "Drugi klucz do bramy”. Zamieścił w niej m.in. rozmowy z Leonem Pineckim, który – jak się okazuje – wcale nie był zapaśnikiem, ale cyrkowcem, czy Janem Pawłem II, który wyjaśnia, dlaczego siedziba biskupa znajduje się w Zielonej Górze. Autor opowiadał, że wybrał taką formę nie po to, by wyeksponować ważną postać, ale po to, by wytłumaczyć konkretne zjawisko. Siatecki nie zamieszcza jednak fikcyjnych zdarzeń. Z reporterską dociekliwością poszukuje potwierdzenia dla wszystkich faktów, a każdą informację konsultuje z historykami. Książka "Drugi klucz do bramy" jest nominowana do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego.
Co ciekawe, w przygotowaniu jest także "Trzeci klucz do bramy", jednak autor nie chciał zdradzić szczegółów, żeby nie zapeszyć. Opowiedział wówczas anegdotę o niewydanej do tej pory powieści "Bagno", która miała zostać opublikowana w 1988 r. Premierę przesunięto na następny rok, ale w ferworze przemian 1989 r. o utworze zapomniano.
Druga książka, o której podczas spotkania mówił Alfred Siatecki, to "Psie kochanie" – ciepła opowieść o miłości zwierząt do ludzi. Główny bohater zaopiekował się psem, którego otrzymał od rozwiedzionego małżeństwa. Niestety, pupil zapada na nieuleczalną chorobę…
Alfred Siatecki urodził się w 1947 r. w Kostrzynie nad Odrą. Ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Szczecinie oraz Uniwersytet Hohenheim w Stuttgarcie w Niemczech. W latach 1979-1987 pracował w redakcji "Nadodrza", później aż do 2008 r. był dziennikarzem "Gazety Lubuskiej". Jest autorem słuchowisk zrealizowanych w Radiu Zachód. Jako pisarz zadebiutował w 1969 r. w "Wiadomościach Zachodnich" opowiadaniem "Poranek". Wydał m.in. książki "A jednak będzie noc poślubna", "Klucz do bramy", "Drugi klucz do bramy", "Psie kochanie" oraz leksykony pisarzy lubuskich. Od 1972 r. mieszka w Zielonej Górze.
Tekst: Alicja Maszkowska FOTORELACJA: Kryspin Bober
21-02-2011
/ sprawozdania z tego miesiąca
|