Człowiek jest zbiorem figur Jak poprawnie narysować człowieka? O czym należy pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę? Istotnych wskazówek udzieliła słuchaczom Klara Rawicz-Lipińska, 15 lutego, podczas wykładu w Grodzkim Domu Kultury. "Rysunek postaci krok po kroku" to kolejna odsłona cyklu Spotkania ze sztuką.
Tym razem temat nie dotyczył określonego zagadnienia z historii sztuki, ale obejmował praktyczne rady i wskazówki dla osób, które próbują swoich sił w rysunku i malarstwie. Wykład został urozmaicony przykładami szkiców, także znanych mistrzów, takich jak Leonardo da Vinci, Paul Cézanne, El Greco czy Jacopo Pontormo.
Aby poprawnie narysować ludzką sylwetkę, trzeba właściwie ukierunkować swoje spojrzenie. Należy zwrócić uwagę na szczegóły anatomiczne, a nawet pójść nieco dalej – zobaczyć w człowieku zbiór figur geometrycznych. Przy rysowaniu postaci najważniejsze są dwie zasady: właściwe proporcje oraz przestrzeń. Istotny jest zatem podział sylwetki na osiem modułów (jeden moduł to wielkość głowy), co umożliwia uzyskanie odpowiednich proporcji. Podobne zasady przyjmowali już m.in. Michał Anioł i Leonardo da Vinci. Równie ważne jest osadzenie postaci w przestrzeni, nadanie jej efektu trójwymiarowości, co osiąga się za pomocą światłocienia.
Na kolejny wykład z cyklu Spotkania ze sztuką Grodzki Dom Kultury zaprasza 15 marca. Klara Rawicz-Lipińska omówi problem rysowania portretu.
Tekst: Alicja Maszkowska Fot. Marek Ryś - archiwum GIIK
21-02-2011
/ sprawozdania z tego miesiąca
|