Miasto wyobraźni "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy" – ta myśl Alberta Einsteina przyświecała Mikołajowi Leszczykowi podczas tworzenia prac. Wernisaż wystawy rysunku "Przestrzenie wyobraźni" odbył się 10 lutego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Prace gorzowianina można oglądać do 7 marca na I piętrze gmachu.
Rysunki składające się na wystawę "Przestrzenie wyobraźni" w większości przedstawiają miejsca pozornie nam znane, bo znajdujące się w Gorzowie: tętniące życiem miasto, gwar uliczny, samochody, tramwaje. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej, możemy zauważyć elementy niepasujące do tej rzeczywistości, odrealnione. Rosnące w sadzie mechaniczne miasto-drzewo, zniekształcone budowle czy koty przypominające postaci ludzkie tworzą obraz fantastyczny, bajkowy, ale i nieco dziwny. Szczególną rolę pełni tu skonfrontowanie cywilizacji ze światem zwierząt, które zastępują człowieka.
Na pierwszy plan rysunków Mikołaja Leszczyka wysuwają się różne pojazdy, zwłaszcza autobusy i tramwaje, co wynika z jego fascynacji komunikacją miejską. Dlatego też przez pryzmat tych zainteresowań Leszczyk ukazuje inne charakterystyczne dla Gorzowa miejsca, jak choćby sieć przewodów trakcji tramwajowej z katedrą w tle.
Mikołaj Leszczyk urodził się w 1986 r. w Lublinie. Absolwent V Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie oraz politologii na Collegium Polonicum w Słubicach i na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rysunkiem zajmuje się hobbystycznie, w swoim dorobku ma już trzy wystawy: na uczelni w Słubicach, w Klubie Myśli Twórczej Lamus i w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym. Działa w Gorzowskim Stowarzyszeniu Studentów, dla którego wykonuje ilustracje do plakatów. Finalista poznańskiej edycji Konkursu Talentów, przebiegającego pod hasłem "W stronę absurdu", w kategorii rysunek i malarstwo.
Tekst: Alicja Maszkowska Fotorelacja: Arkadiusz Sikorski
11-02-2011
/ sprawozdania z tego miesiąca
|