Wiersze, które można oglądać Czy można połączyć poezję ze sztuką? Takie próby podejmuje Bogusław Jasiński, który wystawia swoje wiersze niczym obrazy malarskie. Wernisaż wystawy "ZApoetyzowanie" odbył się 8 stycznia w Galerii Sztuki Najnowszej Miejskiego Ośrodka Sztuki. Ekspozycja czynna do 6 lutego.
Zamysłem Bogusława Jasińskiego jest wprowadzenie poezji w inny wymiar i znalezienie dla niej miejsca poza słowem literackim. Stąd pomysł, aby wiersz sprowadzić do galerii i eksponować jak obraz, co sprawia, że można go nie tylko czytać, ale też oglądać. Na przezroczystych płytkach i folii artysta umieszcza rękopisy swoich utworów, niektóre nie są pozbawione skreśleń. Autor w niewielkim stopniu nawiązuje do poezji konkretnej, która polega na łączeniu liryki ze sztuką wizualną, w taki sposób, że słowa układają się w obraz odpowiadający treści wiersza. U Bogusława Jasińskiego to odwołanie ogranicza się jedynie do wyjścia z ram literatury i umieszczenia poezji w przestrzeni.
Wystawę stanowi cykl "ZAsłyszenia". Każdy wiersz przedstawia historię innego człowieka, ukazuje różne problemy i punkty widzenia. Autor podpatruje i zasłuchuje, a potem spisuje opowieści o zwykłych ludziach, o ich codzienności, wczuwa się w ich życie.
Bogusław Jasiński to doktor filozofii, pisarz i artysta pochodzący z Gorzowa. Absolwent filologii polskiej i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Doktor filozofii. W swoim twórczym dorobku ma kilkanaście książek filozoficznych, m.in. "Myślenie Heideggerem", "Zagubiony ethos", "Droga myśli", "Twórczość a sztuka. Wprowadzenie do estetyki procesów twórczych", a także tomiki poetyckie: "Nie napisany wiersz", "Po drugiej stronie wiersza". W Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie moderował sympozjum na temat sztuki konceptualnej i kontekstualnej.
Tekst: Alicja Maszkowska Fotorelacja: Marek Ryś
10-01-2011
/ sprawozdania z tego miesiąca
|